Деца и младежи в Центъра за настаняване от семеен тип в Плевен са подложени на малтретиране и системен тормоз, сигнализирала един от педагозите – Иванка Славчева, която е работила близо половин година там, съобщава TV7.

Жената твърди, че е ставала свидетел на нехуманно отношение спрямо непълнолетни деца и липса на експертна медицинска помощ поради забрана.

Иванка Славчева първоначално преминала обучение, а същинската дейност започнала през февруари. Тогава центърът посрещнал първите шест деца и младежи от Берковица. Първоначално нещата тръгнали добре, но след това започнали проблемите.

Едно от децата започнало да буйства и да напада педагозите. Вместо да извикат лекар, те го заключили в отделна стая. То започнало да вика и да се опитва да разбие вратата. А "успокояването" станало с побой.

„Една стая се освободи изцяло, сложи се един матрак на земята, стаята празна. Детето се заключва вътре. Вместо да се успокои това дете, то започна да крещи още повече, да разбива вратата, вратата беше с такава дупка”, разказва жената.

„Започнаха да го връзват с колани. Решават управителят на ЦНСТ и социалният работник. При едно такова връзване имаше екип от около 20 човека от нашия център. Аз избухнах и казах: „Спрете!”. Аз вдигнах скандал. Просто се разревах, не можах да издържа”, добави тя.

Славчева опитала да промени нещата, като изпратила сигнал до Агенцията за закрила на децата. Направили проверка и установили, че има нарушения – пропуски във воденето на документацията, липса на реална оценка за действителните потребности на детето и др.

Към момента служителите са издали само предписания на центъра. Ваня обаче не е сигурна, че са настъпили промени и смята, че тормозът и малтретирането над децата продължават.

Още новини четете ТУК

TrafficNews.bg