Към настоящия момент не се наблюдава промяна в средата за сигурност по границата и във вътрешността на страната. Това каза служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков. Той беше изслушан в парламента за мерките, които предприема правителството за гарантиране на сигурността във връзка с процесите в Близкия изток и по-конкретно в Сирия.
Министър Илков подчерта, че МВР следи внимателно обстановката и миграционните процеси и посочи, че е създадена организация за придобиване на информация от службите за сигурност във връзка със Сирия, Газа и Ливан.
Той посочи, че при необходимост се въвеждат допълнителни сили и средства по българо-туската граница.
Атанас Илков съобщи още, че над 20 сирийски граждани, настанени в центрове у нас, са поискали да се върнат в Сирия.
По думите му се извършва постоянен анализ на постъпилите данни и на тяхна база се планират действия при промяна в средата за сигурност. При необходимост се предвижда изпълнение на плана за действие при усложнена миграционна обстановка. Те са свързвани с въвеждане на допълнителни сили по българо-турската граница, създаване на оперативен щаб в МВР, подпомагане с военнослужещи и техника от Министерство на отбраната. При увеличен миграционен натиск съгласно плана на Министерски съвет се включват всички държавни структури, които имат компетенция, допълни министър Илков.
Вътрешният министър отчете, че силите на Фронтекс у нас са увеличени три пъти. Също така напомни, че от 2 януари 2025 г. , след споразумение с Австрия, Унгария и Румъния, контингент от 100 служители ще изпълняват задълженията си на границата с Турция. Желание за участие са заявили и от Гърция.
Още от категорията
Виж всички
Басейнова дирекция е създала е организация за защита на населението заради обилните валежи в Югоизточна България
Акценти
Виж всички
Ръст на ражданията в Пловдив въпреки демографския спад
Локо стартира подготовка с двама нови и един на проби
Темите на Traffic News
Главният архитект на София подаде оставка ВИДЕО