Дилемата в къпалня или музей да се превърне рушащото се северно крило от Централната минерална баня в София още не е решена. Големият обществен интерес е наложил на Столичната община да възложи повторен анализ за позитивите и негативите на двата варианта. Това заяви пред TrafficNews.bg Малина Едрева, председател на комисията по култура в общината.
"От една страна имаме пред себе си настояване на граждански организации и на експерти минералната вода да бъде върната и предоставена на хората от града. От друга страна, имаме и предложение за проекта за продължаване развитието на тази част в културно пространство. Не само като музей, а като културен институт. Ето защо на нас ни се наложи да прецизираме отново данните и да отговорим ясно на софиянци срещу какви условия могат да ползват това пространство, ако то бъде баня или културен институт", обясни Едрева. След втория анализ софиянци отново ще бъдат попитани, обеща тя.
На сайта на Регионалния исторически музей, който всъщност се помещава в Централните минерални бани, има скици на северното и източно крило, зала по зала, ако бъдат предоставени за музей.
С въпросната скица столичната управа може да кандидатства по Оперативна програма "Региони в растеж". На въпроса не е ли предизвестен вече краят на дебата баня или музей, Едрева отрече. Според нея идеята да се кандидатства за европари е от края на 90-те години, но едва когато се вземе окончателно решение, общината ще поиска финансиране от Европейския съюз.
Припомняме, че според досегашния анализ и огласените от столичната управа данни плюсовете за музей са много повече. Като основни минуси на варианта "баня" се открояват два - недостатъчно вода и прекалено големите инвестиции. Дебитът на минералната вода силно е намалял и в момента е 12 литра на секунда. За запълване на два басейна ще са неоходими 25 литра/сек., твърдят общинарите.
Затова при евентуално превръщане на едното крило в СПА с басейни минералната вода ще се смесва с чешмяна, но пречистена. Бърза справка с публикуваните документи, включително на сайта на музея, показва, че нито в доклада, нито в балнеологичната оценка пише за необходимите 25 литра на секунда.
Според същия доклад, първоначалната инвестиция би била 1 200 лева на кв.м. В същото време, ако крилото се превърне в музей, общината може да си спести разходите като кандидатсва за европейско финансиране.
Въпросът "баня или музей" вече предизвика бурни обществени дебати, съпроводени с протести и подписки. Близо 200 души сложиха параф под петиция с искане легендарната през миналия век баня да се възстанови отново като къпалня.
Още от категорията
Машинист и служител на БДЖ са загиналите при влаковия сблъсък, други двама са в тежко състояние