Билкарската мафия у нас върти 60 млн. лева годишно от бране, изкупуване и продажба на билки. Това показва проучване сред едни от най-големите официални търговци на този вид стока у нас, които са ощетявани от хората, работещи предимно в сивия сектор, пише "Монитор".
Официалните данни показват, че по документи фирмите докарват до 20 млн. лв. оборот на хартия. До внасяне на на данъци в хазната обаче почти никога не се стига, тъй като търговците често декларират че стоката излиза зад граница и ще бъде обложена в другата страна. Най-често това са страни от ЕС, с които имаме спогодба за избягване на двойно данъчно облагане. Според търговците циганската мафия е изцяло в нелегалност и държавата губи стотици хиляди левове годишно, тъй като тези берачи и изкупвачи не са регистрирани и не декларират целия обем на дейността си. Освен това ромите работели в пълен разрез с всички правила. При събирането на билки има определени изисквания и стандарти. Разрешителните се издават от горските стопанства, плаща се и съответната такса на килограм. Никои от собствениците на незаконни пунктове обаче не декларира колко е купил или набрал, не внася и стотинка такса, нито пък данък печалба от бизнеса им. Друг голям проблем е и че те не се съобразяват и със сезонните забрани за късането на определени растения, което унищожава много редки видове билки. Например ливадите с жълт кантарион край Самоков и близките селата Драгушиново, Продановци и Злокучене всяка година се опустошават от ромите. Набези имало и в много райони около Пловдив, Перущица, както и Карлово и Калофер. „Берат се не само съцветията, растенията се изтръгват от корен, за да не се губи време, и билковите масиви се унищожават за години напред”, обясниха стари билкари пред „Монитор”. На черният пазар били търсени най-много растенията дилянка, която попадала в списъка на забранените за бране, божур, миши уши и оман. Билкарската мафия ги изкупувала за по 20 стотинки за килограм, а ги продавали многократно по-скъпо. Жълтият кантарион, бъз и лучка също били лесно конвертируема стока. След като се сдобият с нея за жълти стотинки организират и износа й от страната ни. Лечебните растения поемали към три континента.
Българската коприва например се купува предимно в европейските страни – Германия, Австрия и Швейцария, а Южна Америка и Африка дават заявка за липа, маточина и глог. Заради големия интерес и желанието за бърза печалба билкарската мафия не осигурявала никакви нормални условия за работа на подчинените си. Така в началото на месеца една берачка на див чесън загина, а 25 други бяха ранени при тежка катастрофа с камион, който се оказа, че никога не е минавал на преглед. Ромите работели за по 5 лева на ден. Инцидентът стана край Върбица. В товарния ГАЗ-66 тогава били натъпкани 36 души, които били качвани в планината, за да берат билки, които предавали на прекупвач.
Една от най-търсените билки – шипката се бере зелена от билкарската мафия, за да може да се контролира цената. Циганите късат все още зеления плод, който в това състояние няма популярните си лечебни свойства и го пускат за продажба на по-ниска цена в незаконните пунктове в махалите. Така прекупвачите се сдобиват с огромни количества от ценното растение, чакат го да узрее и го продават на многократно по-висока цена на фирмите, които се занимават с износа на тази стока и имат сключени договори за определени количества ежегодно с чуждестранните компании. Така нелегалните рекетират легалните търговци. Подобна практика се наблюдавала в Сунгурларе, където за битката от години се води истинска война. От близкия Градец пристигат в края на лятото с коне и каруци и започват поголовно бране на растението. Заради нарастващото напрежение по време на беритбата се наложило преди време кмета да издаде забрана за късането на шипките
Много от билките, които се използват за направата на чай у нас са съхранявани в ужасни условия, твърдят търговци на лечебните растения. В Самоков те се натъквали на цели кошари в циганската махала, на чиито под са разстлани билките, а отгоре им спят кучета.
„Съхранението в такива помещения прави растенията негодни, а понякога дори и опасни. В лицензираните пунктове билките се поставят в кошове, сандъци и кошници, а не в чували на земята, както в махалата. Следи се и влажността в помещението, както и дали прониква достатъчно слънчева светлина или обратното – дали не е прекалено много. За всеки вид билка си има различен начин на съхранение и сушене. В циганските гета това нещо не се спазва. Така общото качество на продукцията е много ниско и вече дори има фирми от чужбина, които отказват да ползват някои наши билки”, разказаха от бранша.
Над 14 хил. тона е износа на диворастящи и култивирани билки от България, според официалната статистика, което ни прави на едно от челните места по износ на този продукт в света. Големият интерес към родните растения бил заради набиращата все по-голяма сила тенденция за здравословно хранене. Много от нашите билки се използвали за приготвянето на природосъобразни ястия, както и био козметика. От 3600 вида растения на територията на страната лековитите са 700. Около 150 са билките, които представляват интерес за индустрията и те са поголовно изкоренявани.
Цифрите сочат, че 3 хил. тона остават у нас. Няма обаче данни колко пари са събрани от таксите на прекупвачите и търговците в сивия сектор. Според експерти останалите у нас количества буквално се разсипват, тъй като не се обработват и съхраняват правилно.
TrafficNews.bg
Изпрати на приятел:
Още от категорията
Решено: Сарафов остава главен прокурор за още 6 месеца
15.01.25 17:37
102
Жесток удар между два влака край София, има загинали
15.01.25 17:37
4668
Забраниха износа на лекарства за диабет и антибиотици
15.01.25 17:37
414