Пловдив е лидер по ръст на цените на имотите сред големите градове през тази година. Тук по-осезаемото поскъпване на цените започна в края на 2016, като през 2017 година достигна 11% на годишна база, а през 2018 г. продължи да се ускорява и достигна 16%, показват данни на Bulgarian Properties. Това е най-високото ниво на растеж, постигнато от голям областен град през тази година.
Тенденцията на забавяне на нарастването на цените, която наблюдаваме в София, вече започва да се усеща и в Пловдив, което ни кара да очакваме през следващата година и в Пловдив нарастването на цените да бъде в доста по-умерени граници.
Фактори за растеж
Двигателите на растежа на цените в Пловдив са няколко.
В краткосрочен план и с доста силен ефект е това, че Пловдив ще бъде Европейска столица на културата през 2019 г. и много от купувачите инвестират в жилища. От една страна това е с цел отдаване под наем, а от друга - очакването цените на имотите в града да продължават да нарастват. Това създаде известни спекулативни нагласи, които допринесоха за по-висок от средния за големите градове ръст на цените.
В резултат, към момента голяма част от купувачите са отблъснати от пазара. През последните няколко месеца те преминаха в позиция на изчакване да премине еуфорията. Свидетелство за това е и намалелият обем на продажби в града. По данни на Агенцията по вписванията през 3-тото тримесечие има регистриран 2% спад. Макар и да има голям дял на новото строителство, което все още не е стигнало до етапа на вписване на сделката, все пак е индикатор за забавяне на активността.
Подобен ефект имаше и в София преди Европредседателството, но видяхме, че той премина за няколко месеца и пазарът и за покупки, и за наеми на жилища, се нормализира и се върна към нормални нива. Очакваме, че и в Пловдив този процес ще протече по подобен начин.
Вторият фактор, който има дългосрочно положително влияние върху жилищния пазар в Пловдив, е нарасналата икономическа активност и притока на работна ръка към града. Заедно с това, се усеща и голям прилив на чуждестранни студенти, които търсят жилища под наем. Всичко това води до засилено търсене на имоти както за покупка, така и за наем и стимулира новото строителство в града.
Третият фактор, който съпътства тези процеси, е свързан с традиционно по-ниските ценови нива на имотите в Пловдив, които при настоящия икономически напредък и подем на пазара, се стремят да наваксат и да достигнат цените в другите големи градове. В момента цените в Пловдив са с около 40% по-ниски от тези в София, а спрямо Варна и Бургас те са с около 100 евро/кв.м. по-ниски или това са около 12% разлика.
Средни цени на жилищата
Средната цена в Пловдив за третото тримесечие е 735 евро/кв.м., като цените се движат между 650 евро и 800 евро на кв.м. в зависимост от района.
Налично е достатъчно голямо и конкурентно предлагане на имоти в различните ценови сегменти, а купувачите действат рационално и не са склонни да купуват на всяка цена.
Ново строителство
Пловдив e и сред най-активните пазари по обем на издадените разрешителни за строеж на нови жилищни сгради. За деветмесечието на тази година са издадени 638 нови разрешителни при 717 в най-големия жилищен пазар - София.
За втора поредна година обемите на новите разрешителни за строеж задържат високи нива, което отразява и голямото предлагане на ново строителство в града.
Перспективи
През следващите две години и може би по-осезаемо след 2019 г. възходящият ръст на цените ще се забави и ще се достигне до плато, при което колебанията ще станат в рамките на няколко процента, съизмерими с инфлацията. Подобни наблюдения вече виждаме в София и тази тенденция ще се пренесе и в другите големи градове.
Ето какви свои преки пазарни балюдения споделиха консултанти от Bulgarian Properties:
Според Цветелина Паскова в града се наблюдава интензивно строителство с ясно изразена тенденция към повишение на цените. В резултат на покачването на цените купувачите забавиха темпо и преминаха в изчакване. Въпреки това, имотният пазар в Пловдив остава динамичен и търсенето изпреварва предлагането. Съществува дефицит в предлагането на имоти от вторичен пазар, което също се явява предпоставка за вакум в осъществяването на покупко-продажби в тази ниша. Въпреки ръста, цените на имотите в Плодив все още са с около 40% по-ниски от тези в София, а наемите, които могат да бъдат постигнати, са сходни с тези в столицата. Това прави доходността от отдаване под наем в Пловдив по-висока от тази в София.
Беляна Петкова оценя пазарът в Пловдив като много динамичен и активен. Строят се нови сгради, лихвите по ипотечните кредити са по-ниски в сравнение с предишни години и това стимулира търсенето. Друг силен стимул на търсенето идва от това, че Пловдив се развива икономически и привлича работна ръка. Хората, които се местят в Пловдив търсят да закупят жилище. Допълнителен тласък идва и от силния наемен пазар. Налично е голямо търсене на жилища под наем от чуждестранни студенти и от хора с по-добри доходи от средните, което прави инвестицията в жилище в Пловдив много атрактивна.
Стефан Моллов предвижда, че предвид тенденцията в момента в Пловдив да се изграждат много производствени предприятия, градът се оформя като новата индустриална столица на България. Това води до вътрешна миграция и увеличено търсене на жилища. Въпреки голямото оживление и от страна на търсенето, и от страна на предлагането, все пак можем да кажем, че през последните 2-3 месеца се наблюдава лек спад и отлив на потенциални купувачи, намалява броя на запитванията, тъй като нагласите са, че цените са твърде високи в момента. Причината за това според купувачите е, че Пловдив е Европейска столица на културата през 2019 г. Затова те като че ли предпочитат да изчакат, ако покупката не е продиктувана от спешна жилищна нужда. Този процес вероятно ще доведе и до по-голяма сегментация на пазара, при която ценообразуването на имотите ще отразява в по-големи детайли тяхното местоположение, качество и вид на строителството, състояние и други техни характеристики.
Още от категорията
Пловдивски бизнесмен продава ренесансовия си хотел на Трихълмието за над 3,3 милиона евро