Диетата, от която се отслабва и не се качва, откриха учените от испански университет. Освен това от нея има намален риск от развитие на сърдечно-съдово заболяване при пациенти с наднормено тегло и метаболитен синдром. Става въпрос за нискокалоричната средиземноморска диета.

Проучването включва над 600 пациенти на възраст между 55 и 75 години, страдащи от затлъстяване или наднормено тегло, както и от метаболитен синдром. Въпреки факта, че диетите с ниско съдържание на мазнини и въглехидрати се считат за ефективни от гледна точка на намаляване на теглото и намаляване на риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания, няма научно доказателство, че в дългосрочен план се запазват положителните резултати от такава диета, пише vesti.bg.

Ново проучване, посветено на фундаментално различен тип храна - средиземноморската, показа, че 33,7% от пациентите, които са преминали на нея, една година по-късно са загубили поне 5% от първоначалното си телесно тегло. В сравнение с участниците в проучването, които не са следвали тази диета, тяхното усвояване на глюкоза значително се е подобрило. Разлика има също и в това, че с течение на времето положителната динамика при сваляне на тегло продължава, подчертават учените.

Средиземноморският тип диета включва консумиране на големи количества пресни зеленчуци и плодове, бобови растения, ядки, семена, пълнозърнест хляб и паста на основата на зърнени култури. Освен това се препоръчва да се намали консумацията на червено месо и да се даде предимство на рибата и морските дарове.