Събота и неделя се очертават като най- натоварените дни за строителните фирми в Пловдив. Инвеститорите явно са готови да плащат извънреден труд, само и само работата да бъде свършена през уикенда. Дали за да финтират контролните органи и институциите /събарянето на бившия Тютюнев склад на ул. „Одрин“8 /, дали за да не затрудняват движението и кой знае по каква друга причина, в събота и неделя кипи неспирен труд.
Вчера сутринта голям багер влезе в парцела на дъното на ул. „Богомил“ и започна да разрушава старите постройки, които се намираха на кръстовището на Сточна гара, скрити зад метална ограда. Това изненада неприятно собствениците от съседните кооперации, които от няколко месеца водят дело срещу строежа на бъдещата 7 -етажна сграда. Основната причина е, че в проекта, според съседите, не са предвидени паркоместа. Те са категорични, че след като кооперацията се насели, задръстената с коли улица, която освен всичко друго е и без изход, буквално ще се взриви.
„Проблемът е, че тук се строи сграда, която не осигурява паркоместа за всички, които имат собственост. Тук в района се допуска 5 –етажно застрояване, а проектът е за 7 етажа. Направено е изменение на Подробния устройствен план в нарушение на Общия устройствен план, без да бъдем уведомени. Кооперацията е от ослъчената страна и трябва да е на дистанция 1,5 пъти от височината на сградата. Нямат улица , която да води до подземната част на кооперацията. Няма нито едно осигурено паркомясто. Говори се за договор с Рилон център, който да осигурява паркоместа. А те работещите в Рилон- а идват да паркират тук. Това е един пренаселен район . Тази улица и сега не е достатъчна за паркиране. Има магазини, търговски обекти. Къде ще паркират собствениците? Това са тотални нарушения“ коментира инж. Белчо Георгиев пред репортер на TNS.bg.
Той има офис в съседната кооперация и заедно с другите собственици е завел дело срещу общината в Административния съд. Белчев е геодезист и смята и при изготвянето на документацията за строежа са допуснати тотални нарушения. Следващото заседание в Административен съд е на 28 април.
Обитателите на съседните сгради са разтревожени и заради влязлото в сила решение за такса от 15 лева за паркомясто в Пловдив. „Не стига, че центърът е пренаселен, не стига че общината гледа само как да прибира пари, а на всичкото отгоре дава разрешение за сграда с 20 апартамента на пъпа на града без нито едно паркомясто. Представете си – това са между 30 и 40 коли. Какво искат- да се убиваме за паркинги ли?“ възмущава се Никола Ранчев.
Парцелът е собственост на фирма „ВАС 44“, а съсобственикът Владимир Сотонов твърди, че досега не е получавал призовка, въпреки че фирмата му се води заинтересовано лице. Категоричен е, че работи по закон и не е нарушил нито една норма.
Същият атрактивен имот обаче преди десет години придоби неочаквана популярност. Оказа се, че той е един от общинските парцели, които общината е заменила. До 2006 година това е общински имот, върху който имало стари работнически бараки. На последната сесия от мандата на Иван Чомаков 16 парцела на възлови места в града са заменени за земеделски земи или други имоти. Общинският съветник Камен Шишманов тогава нарече сделките „кон за кокошка“.
В последствие кметът Славчо Атанасов отмени решението, но собствениците на новопридобитите имоти обжалваха отмяната в съда и атакуваха общината с иск за 2 милиона лева. Те спечелиха делата, но искът им бе отхвърлен. Сотонов и съдружниците му Николай Щерев и Константин Георгиев, който е общински съветник, вече имат одобрен проект за жилищна сграда на кръстовището на Сточна гара. Част от жилищата вече са продадени „на зелено“. Сотов и Щерев са собственици на рибарника на Бяла река и държаха на концесия басейн „Нептун“.
Владимир Сотонов: И с нас и без нас, тук винаги ще е пълно с коли
- Г-н Сотонов, има ли проблем със строежа, който започвате?
- Според проектантите кооперацията има паркоместа. Тук ми казват, че няма. Явно имат повече информация. Щом е така ще спрем да строим , тук ще бъде една празна хубава улица с голям сенчест паркинг .
- Това означава ли, че ако съдът спре строежа, вие ще направите паркинг?
- Направо ще го озеленя и ще сложа пейки, ще го подаря на общината. И с мен и без мен, тук все ще е пълно с коли. Просто мястото е такова.
- Как се сдобихте с имота?
- Купил съм го от общината преди повече от 10 години. Имаше други собственици. Правихме делба. Търсите нещо криминално ли? Никого не съм набил, за да го взема.
- През замяна ли сте го придобили?
- Придобил съм го по законовите норми, които са действали тогава. Ако под думата замяна имате предвид някакво нерегламентирано действие, това си е ваше тълкуване. Няма никакво значение дали е придобит със замяна или е купен директно. Придобил съм го така, както съм придобил много парцели. Имам право на замяна, имам право на директна покупка, имам право на участие в търг. Фирмата е участвала във всички тези процедури, сделката е минала през Общински съвет. Ако някои хора считат, че зад думата „замянка“ се крият незаконни интереси и действия, нека те да обяснят. Ние сме спазили всички процедури. И те са били публични.
Парашкева Иванова, TNS.bg