Референдумът в Румъния за забрана на гей браковете в конституцията не успя да привлече 30 процента участие на избирателите, предаде Франс прес, като се позова на Централното избирателно бюро. Едва 20,4 на сто от избирателите гласуваха в двудневния референдум, започнал вчера.
Румънците бяха призовани да се произнесат дали в основния закон да бъде вписано, че само мъж и жена, а не както досега - съпрузи - могат да встъпят в съюз, предаде Dir.bg. Застъпниците на оспорваната кауза на референдума признаха поражението си, посочва АФП.
Активистите, които се борят за правата на хомосексуалните и транссексуалните празнуваха изхода от гласуването. Тяхната тактика беше да бойкотират референдума имено с надеждата за такъв резултат.
Провалът на референдума е и провал за управляващата коалиция, която призова да се гласува със "за".
Още от категорията
Виж всички
Иран отказа нови преговори със САЩ въпреки заплахите на Тръмп за удари по енергийната мрежа
Осем деца са убити при стрелба в Луизиана