"Скритите послания с Красимир Куртев“ - Скъпи читатели на Trafficnews, добре дошли в рубриката! В поредното издание ще ви представя темата за скъпоценностите от семейство Берил.
Различните скъпоценни камъни се групират на семейства под едно име. Например Рубин и Сапфир са към семейството на Корунд. Скъпоценните камъни от групата на Берил са изумруд, аквамарин, златист берил , морганит и биксбит.
Берил лидер от семейство скъпоценности. Всички скъпоценности от семейството на Берил са алуминиево-берилиеви силикати и имат твърдост от до 8 по скалата на Мос. Разновидностите на Берил се разпознават по своя цвят, но се различават съществено и по своята прозрачност и чистота.
Най-скъпият от семейството на скъпоценностите Берил е Изумруд, който има най-много включвания и най-малка прозрачност. Изумрудът е прочут със своя несравним цвят, който се дължи на следи от хром. Колумбия се слави с най-много смарагди – изумруди, важни залежи има и в Бразилия, Зимбабве, Афганистан, Мадагаскар, Нигерия и Танзания.
Аквамарин е Вторият най-известен берил е аквамаринът, наречен така заради своя цвят на морска вода. Цветът му се дължи на следи от желязо. Най-наситените цветове се ценят най-много, макар че много от по-тъмните цветове на пазара са били подобрени чрез топлинна обработка. Традиционният източник на аквамарин е Бразилия, конкуренти на находища от аквамарин се появиха в Мозамбик.
Всички останали берили са познати като скъпоценен берил, но розовата разновидност е получила наименованието морганит, в чест на американския банкер и колекционер на скъпоценни камъни, Дж. П. Морган. Обикновено морганитът е нежно розов до виолетов, но съществува и розово-оранжева разновидност. Най-прочутите залежи на морганит се намират в Афганистан.
Златист берил, който бива лимонено жълт и златистожълт, има изключително голяма чистота. При него включванията са рядкост и невероятната чистота, съчетана с прекрасен цвят, превръща този берил в отличен камък за всякакви бижута. Златистият берил се среща в Бразилия, Мадагаскар, Намибия, Нигерия, Шри Ланка и Зимбабве.
Съществуват сравнително редки разновидности на берила. Малиново червената разновидност често появява на пазара под името биксбит. Той е доста рядък и се среща единствено в щата Юта в САЩ. Безцветният берил се нарича гошенит, по името на едно място в Гошен (Масачузетс).
Следва да се отбележи, че скъпоценният камък хризоберил, въпреки своето име, не е член на семейството на берил. Хризоберилът има различен химичен състав (берилиево-алуминиев оксид) и твърдост 8,5 по скалата на Мос. Видът на хризоберила може силно да наподобява този на златистия берил. Най-прочутият хризоберил е александритът.
От личен опит, скъпоценностите от семейство Берил въздействат като благоприятна терапия при, астма, заболявания на черния дроб, проблеми с очите, сърдечни проблеми, световъртеж, импотентност, и белодробни блокажи, включително катаракта. Имах реципиент, една жена с диоптри както следва 5.05 ляво око и 5.10 дясно око. Дамата вече дори не носи очила.
Мистичните свойства на Берил
Берил е мощен енергиен камък помагащ при конфликти и спорове. го прави собственик непобедими, но не прекалено агресивни. Морганит (Розов Берил) привлича и поддържа любовта. Насърчава любящи мисли и действия, активира и почиства сърдечната чакра, успокоява стреса и е от полза за нервната система. Въздейства при мнителност и егоизъм, които блокират духовният напредък. Той подпомага узнаването на пренебрегнати душевни необходимости на душата, помага при признаването емоционални нужди и не изразени чувства. Морганит е мощен камък за разтваряне съзнателната или несъзнателната устойчивост на изцеление и трансформация, позволява на сърцето да се отвори, за да получи безусловна любов и изцеление.
Подбрал и изготвил за всички читатели на Trafficnews.bg от езотеричния и астрологичен анализатор Красимир Куртев - Doctor Honoris Causa