Четвърти провал претърпя Община Пловдив с поръчката за демонтаж и извозването на старите отоплителния уреди по проекта за „Чист въздух”. Фирмата, която бе избрана за изпълнител се отказа, а причината – е липса на икономическа логика в условията. Припомняме, че компанията, която бе класирана на първо място бе регистрираната в Столипиново - „Гаро – 2004” ООД. Собственик на фирмата е Емил Иванов – Гаро, който е един от лидерите на общностите в смесения квартал. Той обаче се отказал от това да подпише договор, въпреки че е бил готов да извърши дейностите без печалба. Пред TrafficNews той обясни, че след като е видял разчетите е станало ясно, че компанията му е щяла да бъде на загуба.
„Истината е, че исках да помогна на Община Пловдив, защото знам колко е важен този проект за града. Знаех, че от поръчката няма да има голяма печалба въпреки огромния обем от дейности. В последствие се оказа, че печалба няма да има – отново бях готов да помогна, а при последните разчети се оказа, че дори ще сме на загуба”, заяви Гаро.
Компанията бе избрана с оферта от 130 хил. лева, а обемът на разходите по думите на управителя на фирмата са огромни.
„В 6 района на Пловдив трябва да извозим стари печки – кюмбета, камини и други от 3600 адреса. За тази работа ще трябва да осигуря три бригади, които на практика да са на разположение денонощно. Има отоплителни уреди, които тежат по 250 кг – трябва да се носят на ръце по етажите от моите служители. Отделно събирането не се знае кога и как ще се прави – в повечето случай ще са извън работно време. Сложете разходи за труд, извозване, гориво, такси… Освен това основният ми бизнес ще пострада непряко, защото тези служители ще са ангажирани с проекта. Исках да помогна, но при тези условия – няма как да го направя”, обясни Гаро.
Въпреки че това е най-малката поръчка от проекта за 14 млн. лева тя е витална за целия проект. Близо 4000 домакинства вече са подали документи за смяната на старите си уреди, като минимума за проекта е 3600 жилища. Крайният срок за всички дейности проекта е 31.12.2023 година. Дори да бъдат монтирани всички уреди, ако старите не бъдат премахнати и извозени до пунктове за вторични суровини – проектът не може да се отчете. Това пък означава, че Община Пловдив е заплашена от колосална финансова корекция от 100% или 14 млн. лева.
Зам.-кметът по екология Анести Тимчев заяви пред наш репортер, че е направил всичко възможно, за да убеди Емил Иванов – Гаро да подпише договора. По думите му той е обещал пълно съдействие от Общината по изпълнението му, но въпреки това са получили отказ. Сега градските власти ще се опитат да спасят проекта, като намерят фирма, от която и да е част на България.
„Ще направя всичко по силите си, за да преведа проекта до край. Длъжен съм да го направя. Говорихме с колегите да изкарат пълен списък на всички фирми в България с нужните сертификати. Дали 30 или 40 фирми, до всички ще пуснем покана и ще направим директно договаряне за извозването на старите печки. Ще направим и параметрите такива, за да са приемливи за бъдещата фирма”, каза зам.-кметът по екология. Той допълни, че под риск не е само текущият проект, а и този за следващия програмен период. По него Пловдив е одобрен за нови 28 млн. лева по приоритет „Въздух” по ОП „Околна среда”.
През новия програмен период освен стандартните екоуреди – климатици, инсталации на газ и пелети, както и включване към топлофикация, ще има още една опция. Тя е за поставяне на фотоволтаични системи, ако отоплителната инсталация е термопомпа тип „въздух-въздух”. За тези уреди могат обаче да кандидатстват домакинства, които получават помощи за отопление.