Един от подстъпите към емблематичните хълмове в Пловдив – Сахат тепе се превърна за пореден път в килим с фасове. Стотици изпушени цигари застилат стълбите, които се качват към прочутата Часовникова кула. През годините до редакцията на TrafficNews са пристигали множество сигнали за занемарените алеи, като медията ни неведнъж е отразявала начина, по който изглежда това знаково за града място.

Основната част от замърсяването идва от фасове, бирени бутилки и кенчета, захвърлени без капка съобразителност по горските алеи, правейки преминаването неприятно, а за туристите – отблъскващо. Инспекции на място неведнъж са показвали, че всъщност най-големият проблем за Сахат тепе е вандалщината.

Въпросните стълби се намират на метри от входа на професионалната гимназия по облекло "Ана Май", като голяма част от пловдивчани твърдят, че именно учениците, които пушат всяко междучасие са в основата на замърсената алея. Гражданите споделят, че са попадали и на гимназисти, които съвестно хвърлят угарките в коша, но има и такива, които просто ги стъпкват върху паважа.

В социалните мрежи се появи и поредния пост от гневен пловдивчанин, който написа следното:

/Публикуваме текста без редакторска намеса/

„Трагедията на една нация! 14,15 годишни предимно момичета пушат като издънени печки на едно от най-красивите пловдивски тепета. Мястото е до ПГО „Ана Май”. Цялата земя е във фасове. Може би се надяват, хвърляйки ги да поникнат и после да си откъснат цигари, но уви ...само ние берем *плодовете* на тези *възпитани*младежи. Мръсотия и осеяна с фасове земя. При наличието на два коша, всички хвърлят само на земята, но не и в коша! Какво се вика на това оставям на вас да кажете. И няма как да се оправят нещата, защото това е повсеместно и проблемите започват оттук. Някои ще кажете „ Това ли е проблемът,  това ли е най-важното?!”, но да, това е най-важното. Оттук започват нещата. Малките неща преобръщат каруцата. Родители, възпитавайте децата си. Защото всички ще страдаме от тези наши грешки. Не е длъжна общината и лелите да чистят нашите боклуци. Докато сме с това мислене Европа ще е през два континента от България!".

В тази връзка потърсихме директорът на ПГО „Ана Май“ г-жа Емилия Петаларева, тъй като голяма част от гражданите обвиняват за ситуацията именно учениците на гимназията. По думите на директорката на учебното заведение, този хаос не е създаден от техни ученици. Тя посочи, че с цел превенция е провеждала многократно разговори с учениците, включително с пушачите сред тях, за да бъдат насърчени да сппрат цигарите или поне да използват кошчетата за отпадъци. В училището дори има съставен график за почистване и метене на зоната, като част от усилията за запазване на околната среда чиста.

„Напълно разбирам хората, които недоволстват от тази гледка, но тя не е такава само заради нашите гимназисти. Този проблем не се среща само тук, то е край всяко училище в града. Поели сме личен ангажимент към този проблем, но е изключително трудно да откажем децата да пушат. Масово идват външни групи и от други училища, събират се, пушат. Създадохме график, за да дежурят учители. Караме учениците да чистят в час на класа. Изискахме от ОП „Чистота” към район „Централен” още кошове, които да разположим по алеята, където се събират тези групи. Аз също не одобрявам тези действия и когато съм правила забележка на младежите да не хвърлят фасове, се е случвало и да срещам некултурно поведение. Провеждаме много разговори с нашите ученици, но семейното възпитание също е изключително важно. Все пак мисля и се надявам, че това не е от нашите деца”, заяви Петаларева. Тя добавя, че е забелязала, че мръсотията се трупа най-вече вечер, когато в района се събират групи младежи, които пушат, пият и понякога проявяват откровен вандализъм и няма кой да контролира това.

Според граждани, освен усилията на учебното заведение, е нужна и по-сериозна ангажираност от страна на общината и полицията – както чрез повишено видеонаблюдение, така и с по-чести обиколки от общински патрули. Превръщането на едно от най-красивите места в Пловдив в сметище е недопустимо  и изисква общи усилия от институции, граждани и най-вече младите хора, за да бъде променено.

Ученици от "Ана Май" превърнаха Сахат тепе в огромен пепелникВсяко междучасие учениците пушат под зоркия поглед на охраната и хвърлят фасовете си по земята

След публикация на TrafficNews: На стълбите на Сахат тепе вече няма нито един фасИскрено се надяваме след няколко дни да не се натъкнем на предишната гледка

Снимки: