Нова финансова корекция е била наложена на Община Пловдив от Управляващия орган по оперативна програма „Околна среда”. Тя е свързана с една от обществените поръчки за Пречиствателната станция, чиято сума е над 70 млн. лева.
През лятото стартира реконструкцията и модернизацията на Пречиствателната станция, като и за самата нея имаше финансова корекция от 3,5 млн. лева, която представляваше 5% от поръчката.
Новата корекция също е в размер на 5%, като тя е по договор „Дейта Консулт“ ДЗЗД на обща стойност 1 400 000,00 лв. без ДДС по поръчката “Оценка на съответствието на инвестиционните проекти и упражняване на строителен контрол на обект “Реконструкция, модернизация и доизграждане на ПСОВ”. Размерът на финансовата корекция е за над 70 000 лева с ДДС, като Община Пловдив е обжалвала решението Управляващия орган в Административния съд.
Поръчката е била пусната през 2019 година от Община Пловдив, като част от Водния цикъл, като повече от година и половина тя не е можела да се завърши заради обжалвания и няколко пъти смяна на победителите.
Първият път на първо място е била класирана консорциума „Воднадзор 2020” с оферта от 1,6 млн. лева. Възложителят на поръчката зам.-кметът Пламен Райчев иска ново преразглеждане на поръчката и така се стига до ново класиране. В него „Воднадзор 2020” е отстранена, като е класиран друг консорциум на първо място – „Воден проект МСМ 2020” цената й е значително по-ниска за дейностите от близо 600 000 лева.
След второто класиране идва жалба в КЗК и дело във ВАС, в което се отменя поръчката и се правят указания за нов подбор на участниците.В него първите два победителя са отстранени и така остава „Дейта Консулт“ ДЗЗД на първо място с офертата от 1,4 млн. лева.
Финансовата корекция е заради заложени дискриминационни условия в техническата спецификация на поръчката, която ограничава кръгът от фирми, които имат право да участват.
Делото в Административния съд е загубено от Община Пловдив, като тя има възможност да обжалва решението във Върховния административен съд.
През последните месеци Община Пловдив получи фишове за връщане на над 2 млн. лева корекции по европейски проекти. Последният такъв бе за проекта за електронната системата на „Индра” за 850 000 лева.
Още от категорията
Невидимите хора: Пловдивчанин, свирил на пианото на Шопен, избра спартанския живот