Прекрои ли инвестиционната си програма ВиК – Пловдив заради жилищен комплекс, който се строи на държавния терен на бул. „Никола Вапцаров”?  TrafficNews пусна поредица от материали за даването на имота, както и за изпълнението му в момента.

В края на февруари пуснахме материал, с който показахме как от фирмата строител безобразно са възстановили пътната и тротоарната настилка след присъединяване към ВиК мрежата. Към днешна дата не само, че нищо не е променено, но се вижда как заровеното и асфалтираното на пътното платно пак е разкопано.

Фирмата, взела държавния терен в Кючука, „възстанови” безобразно път и тротоар след присъединяванеВече четвърта седмица пътната настилка и пешеходната зона на бул. „Никола Вапцаров” е така, пише Слави Георгиев

 

От фирмата изпълнител имаха предписание да възстановят до края февруари пътната настилка, а разрешителното им вече изтекло, което бе до 31 март. Оказва се, че между присъединяването на комплекса и „оправянето” на пътя са се от намесили ВиК – Пловдив…

Новата инвестиция

Кметът на район „Южен” Костадин Язов заяви пред TrafficNews, че възстановяването се е забавило заради инвестиция на ВиК. Към момента в районната администрация  знаят, че там ще се прекарва нов водопровод. Фирмата строител „Блубилдинг” пък момента не са изкарали ново разрешение за разкопаване и възстановяване на настилката.

Продължаващите дейности по бул. „Никола Вапцаров” са заради „връщане в експлоатация” на водопровод, който не се използва. Говорителят на водното дружество инж. Антон Гълъбов каза, че обектът в район „Южен” е влязъл в инвестиционната програма на ВиК.

„В момента там извършваме дейности, като ще сложим нова тръба в стария водопровод. Той е изкаран от експлоатация, тъй като е етернитов и стават много аварии по него. За това ще сложим нова тръба в него, мероприятието е тежко, но предстои скоро да го завършим”, каза Гълъбов.  Той обясни, че веднага след това ще бъде възстановена и настилката не булеварда и самото кръстовище, като фирмата и водното дружество ще се разделят разходите.

Запитан защо се прави, Гълъбов заяви:

„Водоснабдяването в район „Южен” от ден на ден става по-трудно заради голямото строителство в района. При сегашната мрежа дори без аварии има понякога проблеми с налягането по високите етажи на близките жилища. С това ще подобрим качеството на водоснабдяването”, каза говорителят на водното дружество.

 

Изкараните тръби след първоначалното "прикачване" и етернитовия водопровод

Въпросителните

ВиК – Пловдив всяка година работи по редица подобни обекти, за да подобри качеството на услугата. Обичайно водното дружество пише плановете си в синхрон с Община Пловдив, за да се подменят тръби, там където ще се правят ремонти.  Практика е обаче всяка една подобна намеса да бъде очертана през инвестиционната програма на дружеството, която се описва в началото на годината.

В случая „инвестицията” изглежда да е наложена и решена в движение. С други думи, фирмата вече е свързала обекта си към мрежата, но в един момент от ВиК решават, че трябва да пуснат неизползваема тръба в експлоатация, като тя да свързва бул. „Никола Вапцаров” с продължението на бул. „Цар Борис III Обединител”.  Това пък налага „разкачане” от мрежата и разкопаване на биндера, който е положен на бул. „Никола Вапцаров”.  Първият обект, който ще захрани новата тръба е именно новият жилищен комплекс.  

Съвпадението и „промяната” на инвестиционната програма в движение пък изглеждат така, сякаш цялото мероприятие се прави, за да може ВиК - Пловдив да снабди новият жилищен комплекс с по-добро налягане.  Всички дейности със сигурност струват десетки хиляди левове.

Инвестиционната програма на ВиК – Пловдив за 2022 година не е качена на сайта на водното дружество и в този смисъл няма как да се провери дали въпросния обект е бил в него.

Още повече, че прекарването на тази тръба идва в момент, в който ВиК – Пловдив има проблем с доставките на тръби и фитинги, тъй като ВАС отмени новата им поръчка. С други думи – водното дружество имат недостиг на елементи за водната мрежа и не се знае при една по-сериозна авария, дали тя ще има необходимия ресурс да реагира, от друга страна пътни ремонти под тепетата се спират заради липса на тръби.

ВиК – Пловдив остава без доставка на тръби за големите ремонти и аварии след решение на ВАСПрекратяването на поръчката ще забави ремонта на Кукленско шосе, възможно е и други обекти да пострадат

Проектът

Теренът в Кючука бе даден на фирмата „Блубилдинг” след търг в Областна управа срещу право на строеж на 31 декември 2020 година в мандата на Дани Каназирева. По време на търга фирмата носеше названието „Импулс инфинити строй” и бе с 20 лева капитал.  Първото име на юридическото лице бе „Строителен надзор плюс”.

Компанията на Димитър Боев трябва да изгради  детски ясли  на площ 1200 кв.м , която ще е от минимум от три групи за 75 деца и офиси от минимум 400 км.м за агенция „Социално подпомагане”.  Двата обекта след това ще бъдат дарени на държавата и Община Пловдив.   Срещу това компанията ще вдигне 5-етажен жилищен комплекс с общо РЗП от 8099 кв.м, които ще може да продаде. Теренът остава държавен, като фирмата ще има отстъпено право на строеж. Самите ясли пък са подблокови и се намират на партерния етаж на комплекса. Задължителното озеленяване към него е направен като двор на детското заведение.

Въпросните обекти, които ще бъдат дадени на общината и държавата се оценяват на 3 млн. лева, според договора от областна управа.

Как се изкарват 14 млн. лева срещу 6 партерни помещения на държавен терен в Кючука?Вече се налива бетон върху имота от 3,2 дка на бул. „Никола Вапцаров”. А може там да е парк!

TrafficNews ще потърси отговори на всички въпроси, които изникват от странната ситуация с прекарването на тръба в „извънреден” порядък, която е част от инвестиционната програма на ВиК – Пловдив. Също така ще попитаме и на базата на какви анализи е направена тя и каква е стойността на цялата инвестиция!

Пътното платно и купчините със строителни отпадъци