Общинският съвет ще гласува бюджета на Пловдив за 2024 година. За нея са предвидени 684 млн. лева вижда, като от тях 384 млн. лева са делегирани от държавата дейности – за издръжка на училища, детски градини, социални, здравни и други служби. Местните приходи са размер на 300 млн. лева, в това число и неусвоените заеми.
Въпреки че бюджетът за 2023 година имаше дупка от 65 млн. лева неизпълнение от приходите и новата администрация е заложила сходни показатели. За миналата година от предвидени 242 млн. лева данъци, такси и доходи от собственост събраните пари бяха едва 178 млн. лева.
През 2024-а приходите се очакват да с в размер 235 млн. лева, като корекцията по отделните пера е съвсем малка. Капиталовата програма е 123 млн. лева, но в нея почти няма нови обекти. В сумата не са европейските проекти, както и тези, за които се очаква държавно финансиране в размер на 100 млн. лева.
Най-големите разходи извън капиталовата програма са компенсациите на автобусните превозвачи в размер на 10 млн. лева. В бюджета са предвидени и 12 млн. лева за „Тея инвест“ за парка от 67 дка до Гребната база, като в сумата е 1,5 млн. лева неплатени от миналата година.
Голяма част от обектите в програмата за ремонти са текущи проекти, които стартираха в предходния мандат. В разходната част най-голямата записана сума е за Голямоконарско шосе – 17 млн. лева, като средствата са от държавния бюджет, които са по сметките на Община Пловдив.
В бюджета се виждат още неразплатени средства за „Модър-Царевец“ и бул. „Хаджи Димитър“, както и 5 млн. лева за ул. „Царевец‘“, чийто ремонт трябва да започне тази година. Въпросните средства са от 40-милионния заем, който бе теглен от Зико.
Това, което прави впечатление е, че за ремонта на бул. „Кукленско шосе“ са заложени 6 млн. лева. Той ще бъде за сметка на Рогошко шосе, който ремонт е замразен.
Единствената нова улица, която ще започне през тази година е изграждането на ул. „Георги Странски“, за която са заделени 1,3 млн. лева.
Спортните обекти са друго голямо перо. В цялата капиталова програма са заложени 18 млн. лева за басейн „Младост“, а за стадионите на Локомотив и Ботев има съответно 12 млн. лева и 6 млн. лева, които не са усвоени. Двата обекта са в списъка на обектите, които очакват финансиране в размер 74 млн. лева от държавния бюджет. За спортния комплекс край езиковите гимназии има 3,4 млн. лева.
Освен тези разходи се очакват пари от държавния бюджет за ул. „Славянска“, ул. „Генерал Колев“, нова връзка в ЖР „Тракия“ между А10 и А12, кино „Космос“ и Форум Север и Юг.
Районните кметове ще имат около 800 000 лева за ремонти и други проекти. Те все пак може да получат целево средства за по-големи техни проекти.
С друго решение местния парламент ще гласува вдигането на възнагражденията на общинските съветници. В основната точка на бюджета е заложено градоначалникът да взима по 5500 лева. Общинарите след промяната ще взимат до 3000 лева месечно.
Новата структура на Община Пловдив също ще бъде гласувана. Тя касае преди всичко разместването на част от ресорите между зам.-кметовете.
Очаквайте подробности !
Новият бюджет на Пловдив аналогичен на стария – кметът ще разполага с 684 млн. лева
Кметът довършва проектите на Зико, замразява ремонта на Рогошко шосе и две спортни зали
Ремонтират Кукленско шосе за сметка на Рогошко шосе? Община Пловдив харчи 123 млн. лева за обекти
В Столипиново ще плащат по 80 ст./кв.м за общински жилища, отписват 4 млн. лева дългове от наеми
Още от категорията
Исторически удар! Депо с контрабандни цигари за 8 милиона лева разкрито край Пловдив