Общинският съветник Георги Титюков изпрати  право на отговор по повод статията в TrafficNews: Георги Титюков с опит да саботира най-голямата реформа в спорта, за да се домогне до 2 млн. лева.

Георги Титюков с опит да саботира най-голямата реформа в спорта, за да се домогне до 2 млн. леваБившият зам.-кмет се страхува, че с ОП „Спорт” ще загуби и без това изчезващото си влияние

Ето и цялото право на отговор без редакторска намеса:

Във Ваша статия от 28.11.2024 година, озаглавена: „Георги Титюков с опит да саботира...“ твърдите, че се опитвам да саботирам създаването на ОП “Спорт”, което категорично не отговаря на истината. Като медия с голяма тежест в града под тепетата считам, че в публикациите ви трябва да има журналистическа етика и да се взема предвид и мнението на тези, за които пишете.

Под реформа обикновено обществото разбира такава трансформация, при която се спестява обществен ресурс, в случая щатни бройки и финансови средства. За съжаление, с така формулираното предложение за новото ОП “Спорт” нещата стоят другояче. Накратко, за да се създаде новото общинско предприятие се взимат 33 щатни бройки от ОП “Жилфонд”, 13 щатни бройки от ОП “Многофункционална спортна зала” (Колодрума), 6 щатни бройки от отдел „Спорт и младежки дейности“, който се закрива въпреки че е част от специализираната администрация на община Пловдив. В същото време се разкриват нови 18 щата, за да стане новото ОП “Спорт” с численост от 70 щатни бройки. Това означава, че от общинския бюджет за тях трябва да се осигурят средства за ФРЗ, осигуровки и т.н. Съгласно предложението тези 70 щата се разпределят така Директор – 1, Направление „Управление на спортните обекти“ – 6 щата, отдел „Административен“ – 7 щата, Направление „Строително-ремонтни дейности и поддръжка“ – 43 броя, Направление „Многофункционална спортна зала“ – 13 броя. Видно е, че въпреки новите 18 щатни бройки не става ясно кое звено от новото ОП Спорт ще се занимава с администрирането на тази дейност и спортните клубове, нещо което в момента се прави от отдел „Спорт и младежки дейности“ в Община Пловдив.

Моето скромно мнение по повод на така подготвеното предложение, качено на сайта на община Пловдив за обществено обсъждане, което съм изразил публично е, че е най-добре същото да се коригира и да отпаднат т.11 и т.12 от правилника му, а именно стадионите „Христо Ботев“ и „Локомотив“, а така също да се остави отдел „Спорт и младежки дейности“ в общината и да има и ОП “Спорт”, съответно със 6 щата и 64 щата, така както на времето имаше и ОП “Пловдивспорт” и Дирекция „Спорт и младежки дейности“. Същата е и ситуацията във Варна (ОП „Спорт Варна“ и дирекция „Спорт“), Русе (ОП „Спортни имоти“ и дирекция „Младежки дейности и спорт“). В София и Бургас имат само дирекция и отдел в общинската администрация, съответно дирекция „Спорт и младежки дейности“ и отдел „Спорт“. Във всички областни градове има отдели занимаващи се със спорт като част от общинската администрация.

Не отговаря на истината и твърдението, че ресорният заместник-кмет харчи по свое усмотрение 2 милиона лева за спорт. Първо, за първа година през 2024 тези средства са 2 милиона лева,  през годините са варирали с плавно покачване от 350 000 лв. през 2009г. до 1,8 милиона през 2023г. Второ, тези средства не се разпределят еднолично от заместник-кмета или кмета, а съобразно приетите от Общински съвет Пловдив Наредба и Точкова система (на база на постигнатите резултати и класирания от спортните клубове през предходната година). В комисията, която се назначава от кмета влизат и представители на Общински съвет Пловдив, отдел “Спорт”, дирекция “Финансова политика”, дирекция „Правно-нормативно обслужване“ и дирекция “Счетоводство”. Средства се предвиждат съобразно заявките на спортните клубове, входирани в общината до 31 януари и възможностите на бюджета за конкретната година. Финансирането е в няколко направления – спортен календар (за участие и организиране), материално-техническо обезпечаване (за закупуване на спортни уреди и екипировка съобразно спецификата на всеки спорт), проектоолимпийско звено, спорт от социално значение, точковата система, детски спортни школи.

Да се твърди, че тези средства се разпределят непрозрачно не отговаря на истината, още повече, че те винаги не достигат, тъй като в отдел “Спорт” и младежки дейности вече има регистрирани над 160 (сто и шестдесет) спортни клуба, развиващи дейност в град Пловдив. В крайна сметка протоколът от комисията се утвърждава от кмета на град Пловдив и за да получат спортните клубове средства, се подписват договори, които минават и през СФУК (системата за финансово управление и контрол) на общината.

Твърдението за заиграването с фенове на “Ботев” и “Локомотив” също е абсурдно, тъй като привържениците на двата отбора многократно през годините са показали, че имат активна гражданска позиция по редица наболели въпроси за града и България и най-нормално е в тези тежки за футболните клубове времена те да искат  ръководствата на двата отбора, ако не им се помага, поне да не им се пречи да развиват дейността си нормално и предвидимо.

Всеизвестен факт е, че строителството на двата стадиона се случва благодарение и на огромното желание и енергия на привържениците на двата пловдивски гранда. Да, голям принос имат и Цветан Василев - стартирал строителството на новия стадион „Христо Ботев“, Бойко Борисов - отпуснал на два пъти средства от републиканския бюджет за завършването им, общинските съветници от мандат 2019-2023 година, сегашният кмет Костадин Димитров и двама бивши – Иван Тотев и Здравко Димитров и строителите на стадионите, но основната заслуга е на привържениците на тази велика игра от град Пловдив, тяхната любов към съответния клуб и тяхната борбеност и непримиримост.

Не отговаря на истината и твърдението, че Николай Бухалов, заместник-кмет „Спорт и младежки дейности“, няма административен опит. Той е извървял целия спортен път от състезател през републикански, европейски, световен шампион, олимпийски медалист (бронз от Сеул 88), олимпийски шампион (единственият българин с два златни медала от една олимпиада - Барселона ‘92), успешен треньор – европейска и световна титла за негова състезателка, успешен ръководител на клуба по кану-каяк „Тракия“ и президент на Българската федерация по кану-каяк. Също така и два мандата общински съветник в Общински съвет Пловдив (2015-2023г.).

Желая правото на отговор да бъде публикувано без редакционен коментар към него.