
Две години след смъртта на Ангел Личканов – Личкана, близките му осъдиха държавата за причинените вреди за семейството, научи репортер на TrafficNews.bg. Двете дъщери, майката и съпругата на пловдивчанина са завели дело срещу Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“, като са депозирали иск за 200 хиляди лева, а мотиви за това са били съмнителните данни около смъртта на Личкана.
Припомняме, че той почина внезапно в следствения арест, след като беше задържан за агресивно поведение на пътя. Той беше привлечен като обвиняем за извършването на три престъпления. На 22 юни 2023 година при възникнала ситуация на пътя и спиране на червен сигнал на светофара Личкана слязъл от автомобила си и нападнал жена, управляваща друга кола. Три дни по-късно той противозаконно повреди автобус и наби 54-годишния му шофьор.
Причината за фаталния край на ъндърграунд героя според аутопсията е масивен инфаркт. След това Районна прокуратура бе образувала досъдебно производство за причинена смърт по непредпазливост, но по-късно стана ясно, че разследването не е по тяхната компетенция. Те прехвърлиха същото на Окръжна прокуратура- Пловдив.
Потвърдено! Личкана е починал от инфаркт, разследването продължава
В крайна сметка се оказа, че според Върховния административен съд смъртта е настъпила вследствие на незаконосъобразно бездействие на държавни органи в лицето на началника на ареста. Така исковете на четирите жени е бил уважен частично и Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ е осъдена да заплати по 80 хиляди лева на всяка, научи още наш репортер.
Според магистратите служителите са имали правомощия и задължение по закон да предприемат спешни действия за спасяване на живота на задържания, но не са го направили.
В решението на ВАС се казва, че „Настоящата инстанция намира, че към 20.07.2023 г. след като Личканов е бил върнат в следствения арест, е имало достатъчно данни, че лицето се е нуждаело от спешна хоспитализация. Лекарят д-р Иван Илиев споделя, че ако лицето не е било задържано, щял да предложи веднага да се хоспитализира, но ако е бил направил това, щял да наруши прокурорското разпореждане”.
Лекарят, също са свидетелствали, че: „……състоянието е такова, че трябва бързо да се действа“.
От амбулаторния лист от 20.07.2023г. е видно, че „към момента на прегледа пациентът се представя с клинични електрокардиографски данни за остър коронарен синдром и се нуждае от спешна хоспитализация в кардиологично отделение…“. ВАС подчертава, че в случай на спешност, началникът на ареста е длъжен да разпореди хоспитализация, дори и устно, съгласно чл. 135, ал. 3 от ЗИНЗС. Съдебномедицинската експертиза и свидетелски показания доказват, че пациентът е бил в тежко състояние и животът му е можел да бъде спасен.
Наш репортер се свърза с адвоката на семейство Личканови – Стоян Донков. Той потвърди решението на ВАС, като го определи като правилно и справедливо.
„По делото се доказа, че началникът на арест-Пловдив е бил уведомен за резултатите от прегледа след връщането на пациента в ареста и преди неговата смърт. Следователно, налице са били предпоставките да упражни правомощията си по чл. 135, ал. 3, чл. 240 и чл. 250 от ЗИНЗС и незабавно да разпореди Ангел Личканов да бъде изведен и настанен в спешно кардиологично отделение за реанимация извън рамките на Арест-Пловдив. Вярно е твърдението на съда, че издаването на устна заповед от страна на началника на администрацията е правно действие, но изпращането на лицето в лечебно заведение по спешност е фактическо действие, което е следвало да бъде извършено именно във връзка с правомощието по закон, уредено в чл. 135, ал. 3 ЗИНЗС.
Доволен съм, че успях да докажа истината относно смъртта на Личканов, това беше основното, което вълнува семейство Личканови. Въпросът за присъдените парични обезщетения не е важен за клиентите ми, макар присъденото да е под стандарта в тази област. След това решение българския данъкоплатец за пореден път ще плаща, този път близо половин милион лева/ 455 х.лв. с разноските/ за това, че някой държавен служител на бюджетна издръжка не си е свършил работата като ръководител в звеното си, поради немърливост или поради страх. Загубата на семейството на починалия е несъизмерима с пари и никакво обезщетение няма да им върне любимия човек. В този случай всички са губещи. Надявам се това съдебно решение да има силен възпитателен ефект върху онези, които издържаме с нашите данъци и са длъжни да ни обслужват и пазят живота и здравето ни, независимо, в какво положение сме към даден момент, защото от затвор се излиза, а от гроб – не!”, заяви адвокат Донков.
Още от категорията

Операция „Чисти ръце" в Пловдивската митница! Арест за директора Беляшки, депутат от ПП ДБ е сред разследваните за контрабанда

