
Общо 46 олимпийски медалисти са дали пловдивските клубове. Trafficnews.bg започна рубриката "Олимпийските медалисти на Пловдив", в която ще Ви представим мъжете и жените, прославили града ни.
В следващата част от рубриката ни ще Ви представим Ангелина Михайлова, която печели сребърен медал с женския национален отбор по баскетбол на Олимпиадата през 1980г. в Москва.
Ангелина Михайлова е родена на 6 юни 1960г. в Пловдив. На 12-годишна възраст стартира баскетболната си кариерата, като започва да учи в Спортното училище Васил Левски в Пловдив при треньор Симеон Вулев. Треньори на Михайлова са още Манчо Бонев и Христо Маринов.
Михайлова попада в женския отбор на Марица Пловдив още на 17-годишна възраст, като път и дава легендата Тенчо Начев, който тогава е треньор на отбора. За съжаление Михайлова не успява да стане шампион с маричанки, които стават шампионки през 1971, 1973 и 1974, но тя става част от другата силна генерация на Марица, която става вицешампион и играе два финала за европейската клубна купа Лиляна Ронкети.
Ангелина Михайлова с топката с екипа на Марица
В два поредни сезона 1978-1979 и 1979-1980 Марица играе финал в турнира. Маричанки губят през 1979г. от Левски със 70:69 в изключително драматичен финал, който се играе в Ямбол. Година по-късно през 1980г. Марица отново е на финал срещу хърватския Загреб, а финалът е в Перник. След нова драматична среща маричанки губят със 76:82.
Михайлова е съотборник в Марица и в националния отбор с най-успешната пловдивска баскетболистка Пенка Стоянова, от която учи много.
Михайлова играе и за другия женски тим на Академик от 1984 до 1988г.
Играе в националния отбор при кадетките, където през 1976г. завършва на третото място на европейско първенство.
От 1978 до 1982г. е част от женския национален отбор. Става балканска шампиона, участва и на европейски първенства. Треньор в националния отбор е легендарният Иван Гълъбов.
През 1980г. на Олимпиадата в Москва България побеждава със 102:65 Италия в първата среща, а след това губи от СССР с 83:122. Националките побеждават Куба с 84:64, Унгария с 90:75, а в последната си среща в групата се налагат на Югославия с 81:79 в директен мач за място на финала. С успеха "лъвиците" завършват на второто място. Те играят финал със СССР и губят със 73:104. Така Ангелина Михайлова успява да спечели сребърен медал, а в състава е и друга пловдивчанка - Пенка Стоянова, която през 1976г. печели и бронз от Олимпиадата в Монреал.
През 1988 слага край на кариерата си, но след пауза от 5 години продължава кариерата си в Слиема Уондърърс в Малта. През 1993 г. участва на Олимпийските игри на малките страни в Малта. Като състезател на Малтийския националния отбор и завоюва бронзов медал. Заслужил майстор на спорта.
Неин съпруг е футболната легенда Красимир Манолов, който играе за три от четирите пловдивски клуба - Локомотив, Ботев и Спартак. Единственият българин ставал шампион и като футболист и като треньор в чужбина с тима на Валета. Бивш треньор на Локомотив, Ботев, Марица, малтийския Валета и други.
Двамата често могат да бъдат срещнати на различни спортни събития в Пловдив.
Още от категорията

КАС потвърди наказанието на Антъни Иванов

България спечели точка на старта на Лигата на нациите

Пловдив приема Държавния личен отбор шампионат по борба
Акценти








Стартира вътрешният ремонт на Хуманитарната гимназия
