Китай преговаря с България за изграждането на скоростна железница от Пекин до София. Това ще бъде и една от темите, които ще се обсъждат на икономическия форум и срещата на китайското правителство с министър-председателя Бойко Борисов в Пекин и Шанхай.
Китай инвестира 17 милиарда долара, за да възстанови древния "път на коприната", като за целта ще изгражда транс континентална високоскоростна железопътна линия, която минава и през България.
Така до 10 години ще трябва да бъде изградена и нова жп връзка с Турция, освен вече съществуващата, съобщи bTV.
На днешната среща с кмета на града Ян Сюн Бойко Борисов подкрепи идеята за побратимяване на София и Шанхай, като отправи покана Ян Сюн в скоро време да посети столицата, за да бъде финализирано споразумението.
"Единственото нещо, което липсва за затвърждаването на отношенията между Шанхай и София, е нещо, което бих описал с китайски идиом, който гласи "Всичко е налице, с изключение на източния вятър", заяви от своя страна Ян Сюн.
Той изрази надежда форматът 16+1 да доведе до конкретни резултати и каза, че инициативата ще има голям принос както за отношенията между Китай и Централна и Източна Европа, така и между Китай и България.
Шанхай е с население около 24 млн. души, а целта ни е да превърнем града във водещ икономически, финансов и търговски град не само в Китай, но и в света, отбеляза кметът. Според него има изключително много възможности не само за търговия с България, но и за разширяване на взаимоотношенията в областта на културата, науката и иновациите.
Накрая Ян Сюн отбеляза, че всяка сутрин пие кисело мляко "Момчиловци". Това е една от най-популярните марки кисело мляко в Шанхай, добави кметът.
Премиерът Бойко Борисов благодари на своя домакин за възможността български фирми да се представят пред шанхайските си колеги.
Малко по-късно в града започна конференцията "Инвестирай в България. Разшири се в Европа", организирана от Българската агенция за инвестиции.
У нас Китай има интереси в областта на земеделието, туризма, леката промишленост и автомобилостроенето. В икономическа зона "Тракия", край Пловдив, ще бъде изградена европейско-китайска икономическа зона.
Китайският бизнес проявява интереси и към българския IT сектор. Една от най-големите китайски компании по киберсигурност в момента проучва възможностите за съвместни продукти с български партньори.
TrafficNews.bg
Още от категорията
Как да изберем правилната йога в зависимост от зодията си?