Филмът на Мариус Куркински "Засукан свят" открива 33-тото издание на фестивала "Киномания" в Националния дворец на културата. Лентата е по едноимения разказ на легендарния Николай Хайтов, който е поместен в сборника "Диви разкази". "Киномания" стартира на 14 ноември и ще продължи до 28 ноември. Програмата предлага на зрителите разнообразна палитра от филми. Ключов акцент е "Нарисувай ми тъга" – специална вечер на Тео Ушев с кино-концерт и единствена прожекция за България на "Физика на тъгата" по едноименния роман на Георги Господинов.
Специално внимание се обръща на 50-годишнината на един от знаковите български режисьори и актьори Мариус Куркински и на 100 години от рождението на Николай Хайтов.
"Това за мен е сериозно събитие, защото още като студент съм посещавал "Киномания" и съм гледал филмите на големите световни режисьори. Не съм предполагал, че някоя година и с мой филм ще се открие този форум", казва Куркински.
По думите му "Засукан свят" е нов български игрален филм по произведение на класически български писател, но тук важно е да се подчертае и самооценката на автора. За себе си мога да кажа, че се подписвам и заставам зад филма с цялото си сърце и ценностите, които нося, категоричен е актьорът.
Лентата е с впечатляващ актьорски състав, който включва Мариус Куркински, Камен Донев, Ана Пападопулу, Виктория Колева, Вяра Коларова, Велислав Павлов, Димитър Николов, София Бобчева и Димитър Рачков. Зрителите на откриващата прожекция в Киномания (14 ноември, зала 1) ще имат възможността да проследят съдбата на Милю – малкият човек, който в целия си живот се бори със засукания свят, в който живее, и накрая в миг на просветление осъзнава – "Не може то тъй, приискало му се на някого да мре. Път трябвало да се измине! Вяра да се трупа! Живот да се изживее!".
Премиерните заглавия в зала 1 са: 16 ноември – „Един дъждовен ден в Ню Йорк”, режисьор Уди Алън; 23 ноември „Болка и величие“, режисьор Педро Алмодовар, които вече дават заявка за потенциални хитове.
Още от категорията
Кинокритикът Деян Статулов в Пловдив: Българското кино не е индустрия, а изкуство