Днес е денят, в който почитаме своите близки починали. Спомняме си за тях, поплакваме си, палим свещичка. Посещаваме гроба на нашия покойник, преливаме го с вино, прекадяваме го с тамян и след това раздаваме на присъстващите жито и храна за "Бог да прости душите". На следващия ден - неделя, са Месни заговезни, т.е. началото на Великия пост.
За помена трябва да се приготвя варено, подсладено жито, хляб и червено вино. Могат да се прибавят дребни сладки, соленки, варени яйца, сирене, кашкавал, халва. Поменът се прави на гроба, в църква или в дома.
Обичайно на гроба свещениците извършват парастас или панихида. Житото е символ на възкресението, понеже по думите на св. ап. Павел житното зърно не може да оживее, ако преди това не умре "погребано" в земята.
Виното е символ на кръвта на Господ Иисус Христос. Паленето на свещи символизира горещата вяра, а пламъчетата напомнят за безсмъртието на душите на покойниците. Тамянът означава чистата молитва, а цветята - добродетелите на починалия.
За помена трябва да се приготвя варено, подсладено жито, хляб и червено вино. Могат да се прибавят дребни сладки, соленки, варени яйца, сирене, кашкавал, халва. Поменът се прави на гроба, в църква или в дома.
Обичайно на гроба свещениците извършват парастас или панихида. Житото е символ на възкресението, понеже по думите на св. ап. Павел житното зърно не може да оживее, ако преди това не умре "погребано" в земята.
Виното е символ на кръвта на Господ Иисус Христос. Паленето на свещи символизира горещата вяра, а пламъчетата напомнят за безсмъртието на душите на покойниците. Тамянът означава чистата молитва, а цветята - добродетелите на починалия.
Изпрати на приятел:
Още от категорията
Виж всички
Талантливи пианисти се включват в третото издание на Националния конкурс "Милчо Левиев"
26.06.26 13:09
121
Световноизвестният Садек Берабах гостува в Пловдив
26.06.26 12:37
215
Отстраниха от поста директор на НДК Андриана Татарова
25.06.26 16:08
825