Всеки правоспособен собственик на автомобил може да се присъедини към заведеното във Върховния административен съд (ВАС) дело срещу поскъпване на винетките, като срокът за това е 2 февруари. Процесът е започнал след жалба на Николай Филев от София, предаде "Правен свят".
Жалбата е срещу Постановление на Министерски съвет (МС) от 17 ноември 2015 г., с което бе изменена Тарифата за таксите, които се събират от агенция "Пътна инфраструктура". С определение ВАС вече е признал, че жалбоподателят е правоспособен водач, който притежава кола и неговите права и законни интереси са пряко засегнати от новите винетни цени, тъй като няма как да се движи по републиканските пътища, без да заплати таксата.
Тарифата за таксите е подзаконов нормативен акт и ВАС е наредил да бъде публикувано обявлението за оспорването й в Държавен вестник. По този начин всеки с правен интерес, което според съда означава всеки правоспособен собственик на автомобил, може да се присъедини към делото до началото на устните състезания по него, което се очаква да бъде на 2 февруари, 14 ч., за когато е насрочено заседание по делото.
С оспореното постановление кабинетът увеличи цената на винетките, като годишната за лек автомобил стигна 97 лв., или 30 лв. повече от миналата година. В жалбата си до ВАС Николай Филев посочва: "Извън медийните изяви на министъра на регионалното развитие и благоустройството, че причината, налагаща промяната в цената, е фактът, че винетните такси не са променяни от 2008 г., липсват каквито и да е било мотиви към предприетото изменение на нормативния акт."
Затова той оспорва промените в постановлението, тъй като те са в нарушение на Закона за нормативните актове. По закон изработването на проект на нормативен акт се извършва при зачитане принципите на обоснованост, стабилност, откритост и съгласуваност. Заедно с това задължава съставителите на проекти да ги публикуват на интернет страниците си с мотивите и доклада и да дадат най-малко 14 дни на заинтересованите от предлаганите изменения да изразят становище.
В жалбата си Филев посочва, че публикуването не е направено нито на страниците на МС, нито на страниците на Министерството на регионалното развитие и благоустройство. Така, освен че не са спазени законовите изисквания според жалбоподателя, той е бил лишен от възможността за активно участие в производството по изменение на винетните такси.
Гражданинът е поискал още от ВАС да спре действието на новите цени, но съдебният състав е отказал, тъй като в жалбата липсвали каквито и да е твърдения за евентуални вреди, които действието на постановлението би причинило.
TNS.bg