„В природата нещо, което не се възпроизвежда, се нарича отклонение. Ние не можем да рекламираме хомосексуализъм, това е ерозия на обществото! Исторически през III век пр. Н. е., Филип Македонски разгромява свещения отряд на Тива, съставен от хомосексуални двойки, а след това изравнява със земята града и го посипва със сол, за да не може повече да поникне нищо там”, тази кратка ретроспекция на Античността бе направена от Камен Шишманов на днешната сесия на местния парламент, която трябваше да гледа под лупа общинска фондация „Пловдив 2019”.
Вместо съдържателна дискусия за естеството на работата на Пловдив 2019, преобладаваха два типа въпроси – къде са парите и защо Светлана Куюмджиева липсва, а измежду тях се чуваше и някоя фраза за гейовете и лесбийки. От другата страна стоя кметът, който видимо подразнен от цялата ситуация, говореше емоционално, като дори не успяваше да прикрие и някои епитети, които не са съвсем подходящи за микрофона на Общинския съвет.
Това продължи повече от три часа, като опозиционните съветници брояха значките и химикалите на фондацията, а от другата страна се даваха общи заключения за успеха на „Пловдив 2019”.
„Единственият смисъл на тази безсмислена сесия е, че това трябва да е за урок и повече да не се повтаря”, заяви Иван Тотев.
Самата сесия бе с безумен дневен ред, а проекторешенията дори нямаха правна рамка. Наложи се двама юристи от вносителите от ВМРО и Съюз за Пловдив да изясняват в движение как трябва да изглеждат предложенията, за да имат някакъв смисъл. Оказа се, че дори и след промяната гласуването им е безсмислено – същите предложения вече са били приемани след гласуване на същия този Общински съвет.
Един от подписалите се за извънредна сесия – Слави Георгиев дори открои това.
„Мотото на „Пловдив 2019” ЗАЕДНО го няма. Признавам, че малко ме е срам от днешната сесия, която вреди на всички. Ние не излизаме с позитив, пък камо ли с резултат. Разглеждаме предложения, които 10 пъти сме обсъждали. Всичко това щеше да е различно, ако хората, които внесоха дневния ред, се бяха обърнали и към нас, да направим заедно предложенията. Защото резултат можеше да има, ако поискаме оставките на управителния съвет, които никога не са идвали на сесия, а Светлана Кюумджиева се крие зад гърба им. Това обаче не може да го направим, защото нямаме предложения кой да ги замести”, каза Слави Георгиев. Той допълни, че това е просто PR кампания на определени политически сили, а неговият подпис е бил изтъргуван евтино.
Кметът пък през цялото време говори колко негативи се нанасят на Пловдив от публикации, като тези в „Гардиън”, като по този начин се хвърля кал върху града и всички хора. Той акцентира няколко пъти, че общинските съветници не могат да оценяват художественото съдържание на проектите на Пловдив 2019, като отново намекна, че действията им са продиктувани от идващите местни избори.
„Мога да ви кажа 6 месеца преди изборите кой какви теми ще експлоатира и каква реклама ще си прави. Всеки път е едно и също, работим заедно вече 8 години… след това се идва при мен и се искат някакви неща. Всичко ми е ясно”, каза Тотев. След това той допълни, че има фундаментално неразбиране за тази мащабна инициатива, като е силно раздразнен, че качеството на дебата се принизява на такова ниско ниво.
Публикацията в международното британско издание бе повод за заключения и от другата страна на барикадата. Според Слави Георгиев, Стефан Послийски и други съветници от опозицията , самият факт, че Куюмджиева се е оплакала на британското издание, само и само да си запази работата, е достатъчен, за да си подаде оставката. Бе даден и пример с Петко Каравелов, който е смазан от бой в затвора след политически арест, но пред чуждестранни журналисти отговаря: „В моята страна подобни работи не стават!”, и то само, за да запази авторитета на страната.
Размисли имаше и за журналистиката. От една страна нямало проблем тези неща да се говорят пред местните медии, но видите ли, когато ставало въпрос за „Гардиън” – нещата се изнасяли извън малката ни общност.
В крайна сметка се откроиха три основни тези на днешната сесия – липсата на отчетност на „Пловдив 2019”, арогантното поведение на Светлана Куюмджиева и политическия пиар на гърба на Европейска столица на културата. Неща, които се говорят на абсолютно всяка сесия, на която е замесена точка, касаеща фондацията.
Кирил Велчев обеща, че ще донесе и пословичните първични счетоводни документи на фондацията, за да може съветниците да се запознаят с всеки изхарчен лев от химикалки до събития като „Hills of Rock”. Падна и „дълбоко” пазената тайна за заплатата на Велчев като изпълнителен директор на „Пловдив 2019”. Самият той каза пред микрофон, че нетно всеки месец се разписва срещу 1540 лева – почти колкото прибират общинските съветници на месец.
В началото на заседанието Радослава Ташкова от ГЕРБ обърна внимание, че всеки един съветник ще вземе по 269 лева, колкото е разписано в правилника на ОбС заради тази сесия, чиито предложения вече са били гласувани.
По груби сметки излиза, че при 51 съветници това прави близо 14 000 лева – или иначе, двойно повече пари, от тези, които са прибрали от фондация „ГЛАС” за събитието си „Балканска гордост”. Със сигурност пък след всички скандали, изложбата на гей паради от Балканите стана едно от най-нашумелите е събития, които ще се състоят в Пловдив през 2019 година. Или иначе казано – лоша реклама няма.
Още по темата, вижте в линковете:
Още от категорията