Около 200 души от Пловдив и областта са поставени под карантина към вчерашна дата. Това стана ясно по време на брифинг в Областна управа. От областния щаб коментираха и мерките, които са въведени през последните часове в региона. Една от идеите е Транспортна болница да бъде превърната в инфекциозна. 

"Взехме решение за болницата, която единствена ни уведоми, че не желае да се включи в ситуацията. Ще изискваме план за реорганизацията и в инфекциозна болница. Тя е на края на града и условията в нея са подходящи. Решенията на щаба трябва да се спазват от всички. Утре ще поканим директора на среща и ще поискаме и отделяне на леглова база", каза Каназирева. Отделяне на легла и частично преструктуриране за прием на пациенти с коронавирус ще бъде поискано и от ръководителите на болниците в Раковски, Първомай, Асеновград, Карлово.

Днес щабът е потвърдил решението си МБАЛ „Св. Мина" да стане инфекциозна. В нея ще се приемат само пациенти с леки сипмтоми, като по-тежките случаи ще отиват в другите болници с интензивни отделения. РЗИ е извършила и праверка на условията на място в болницата. 

"Тя е в добро състояние, с персонал, който е работещ, с добри хигиенни условия за общинска болница. Детското отделение и хирургита са на ниво хотел. Там ще бъдат настанени леки случаи и при необходимост ще могат да бъдат извозени за белодробна вентилация. В болницата имат и работеща кислородна инсталация. Определени стаи могат да бъдат адаптирани за кратки срокове", каза д-р Кръстев след проверката.

От щаба припомниха, че въпреки уверението, че Белодробната болница ще бъде възстановена, ремонтните дейности там тепърва предстоят. Един от най-големите проблеми там ще бъде свързан с набирането на персонал.

Общината възстановява Белодробна болница, кметът иска лаборатория за коронавирус в ПловдивКупуват дихателни апарати със средства от oбщинския бюджет

Частните болници в Пловдив също ще приемат пациенти и ще се съобразяват с решенията на щаба, изтъкна проф. Дойков, представляващ директорите на частните здравни заведения. 

Дани Каназирева заяви, че е изискала и справка от директора на МБАЛ "Св. Мина". Към този момент нямало постъпило нито едно заевление за напускане от страна на медицинските сестри. В момента лечебното заведение разполага с 500 маски и ръкавици, като са заявени и още бройки. Предстои здравната инспекция да заяви още количества предпазно облекло за болниците в областта.

Те ще бъдат раздадени на медиците, които ще стоят на първи фронт – Спешна помощ и отделенията, в които ще се приемат пациентите, казаха от инспектората.

Очаква се до общопрактикуващите лекари и лекарите от Спешна помощ да бъдат изпратени подробни указания как трябва да действат в случай на пациент със симптоми на коронавирус. Именно джипитата са тези, които трябва да следят за спазването на 14-дневната карантина. Ако пациентът няма личен лекар, контролът се извършва от РЗИ.

Проверките на МВР и РЗИ по отношение на спазване на наредбите на Здравното министерство продължават. Ежедневно на дежурния телефон на инспектората постъпват сигнали от граждани. Засега по търговските обекти не са констатирани нарушения.