Пловдивският Окръжен съд пусна под гаранция от 5000 лева двамата арестувани таксиметрови боса Ерол Ешрефов и Иван Търпов. Те са обвинени за укриване на данъци в особено голям размер. Според съдията по делото- Веселин Ганев, има данни, че е извършено престъпление, но няма опасност двамата  да се укрият или да извършат друго престъпление. Той посочи също така, че е необходимо време да се прецизира обвинението, тъй като сумата от 200 000 лева, която двамата са укрили от държавата, е много условнa, защото няма ревизионен акт или съдебна счетоводна експертиза.

Като друг довод съдията изтъкна освобождаването на третия обвиняем по делото- Любен Чаушев, който е пуснат с мярка „подписка”, а е извършител, за разлика от Ерол и Иван, които са подбудители, предаде репортер на TrafficNews.bg. "за мен това е нелогично" коментира съдията.

На излизане от съдебната зала съдия Ганев  се обърна към Ерол Ешрефов с думите: „Само не можах да разбера защо през цялото време се смеехте!” Обвиняемият се оправда , че го боли зъба.

Припомняме ви, че скандалното дружество под ръководството на двамата обвиняеми е действало от две години и през този период от време не са внасяни никакви данъци. Шофьорите, работили към фирмата, посочват Ерол Ешрефов и Иван Търпов за истинските собствени;ци на дружеството. На тях всеки месец плащали такса от 50 лева. Документално обаче компанията се е водела на Любен Чаушев. За това той получавал оше по 100 лева над заплатата си. През януари  "Таксиметрова компания Пловдив” е  продадена на Ангел Ангелов- , лице от ромски произход. На негово име има регистрано още едно дружество "Лимит Транс Груп". Ромът е дал пълномощно на Чаушев да оперира от негово име със закупените фирми. Във фирмата е имало над 80 таксиметрови  автомобила. Всеки от тях е имал касов апарат, който е  бил регистриран в ДАИ, но не е бил свързан с НАП. Пред данъчните е регистриран само един апарат, койтосе намира на несъществуващ адрес и не е отчитал никакви приходи. 

По тази начин при проверка на инспекторите от ДАИ шофьорите били изрядни. Колкото до НАП - там данъци не са плащани, ДДС също не е внасяно , а при започване на поредната проверка фирмата веднага се продавала, регистрира се нова, а лицензите от общината се прехвърлят на новото дружество. 

Прокуратурата установи: Всяко трето такси в Пловдив работи на черно

TrafficNews.bg