Иво Пенев от Плевен, Николай  Николов от Видин, Димитър Димитров от Карлово, Цанко Иванов от Трявна, неговите съгражданки Веска Колева и Виктория Денева, и пловдивчанина Емил Темелков четири дни ваяха от дърво своето виждане за Пловдив. Майсторите работиха на открито пред погледите на минувачите на някогашната Узун чаршия - Малката главна. Пленерът по дърворезба бе акцент в Осмото издание на Пролетен панaир на занаятите 2016. Пленерът спечели единственият пловдивски майстор Емил Темелков, разбра Traffic News.bg.

„Компетентното жури, присъди наградата на майстор Емил, който извая от липово дърво стилизарн пейзаж от Стария град. Творбата на Темелков пресъздава архитектурния ансамбъл около Хисар капия”, разказа за TNS.bg председателят на Регионалната занаятчийска камара под тепетата Тони Симидчиева.

Освен, че пловдивчанинът се е справил най-добре с поставената задача, той успял да приключи с нея и ден по-рано от другите майстори – участници. Любопитно е, че се състезаваха и две майсторки, разказа председателят на журито дърворезбарят Иван Ангелов. Темата „Пловдив” накарала участниците да идват по няколко пъти преди старта на пленера, за да си подберат обекти и да избистрят идеите си.

Алафрангите вдъхновили едната дама, която обаче дошла със заготовка, затова журито я „наказало” да не работи един ден, за да я настигнат другите майстори, сподели новината от кухнята на конкурса Тони Симидчиева.  Майсторът пък, който изваял Альоша, не могъл по време на три екскурзии до Пловдив да си избере обект, затова накрая си купил картичка със солдата и работил по нея.

Учениците от Тихомир Станев, Димитър Теофилов, Георги Кумчев и Виктор Христев от  Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване "Христо Ботев" в Пловдив се обучаваха по време на пленера при майсторите.

Дърворезбованите пана на пленера ще бъдат предоставени на Община Пловдив за подаръци при партньорства, свързани с популяризирането на града ни като Европейска столица на културата, обяви Симитчиева.

Напомняме, че при предишното издание на панаира, майсторите правиха пана от плъсти, които дариха на Етнографския музей. Преди две години по време на пленер за ковано желязо, бяха изработени брави и панти по старинна технология, които са подарени на ОП „Старинен Пловдив”, за да бъдат ползвани при ремонти.

Още новини четете ТУК

TNS.bg