Макар и втори по големина в страната, Пловдив е на шесто място по брутна месечна заплата за първото тримесечие на годината.

По данни на НСИ, в края на юни тази година на трудовия пазар активно участват 211 600 души, а средната заплата е 770 лева. По този показател под тепетата са значително по-близо до Видин (600 лева), отколкото до София (1200 лева).

3000 души в Пловдив са започнали работа само от март до юни тази година, те са най-често в преработващата промишленост. Работни места са заети в хотели и ресторанти, в строителството, във финансовите и застрахователни дейности.

От друга страна, с 5.4% са намалели работещите в добивната промишленост, с около 2% - в образованието, има съкращения и в пощите, предаде БГНЕС. В сравнение със същия период от миналата година, наетите лица по трудово и служебно правоотношение в Област Пловдив са с 0.3% по-малко.

В сравнение с миналогодишния период, най-голямо намаление има на наетите в селското и горското стопанство- близо 20%, във фирмите за недвижими имоти- около 10% и в строителството с малко над 6%.

Брутната средна месечна заплата намалява най-значително във финансовите и застрахователни дейности - с 5.3% спрямо първите месеци на годината.

Намаление се отбелязва и в секторите на недвижимите имоти, производството и разпределението на електрическа и топлинна енергия.

С цели 11% по-висока е средната месечна заплата в сектор "Култура, спорт и развлечения". По данни на статистиката, повишава се заплащането в строителството и в образованието.

Спрямо второто тримесечие на 2014 година, в област Пловдив тази година средната месечна заплата в обществения сектор нараства с 2.9%, а в частния - с 6.6%. 111 лева по-ниска е заплатата в областта в сравнение със средната за страната.