След местните избори няма значима промяна в подкрепата за основните политически сили – лек ръст при ГЕРБ и Реформаторския блок, лек спад при Патриотичния фронт и по-значителен при БСП и "Атака". Това показва регулярното национално представително проучване на агенция "Алфа Рисърч", проведено в периода 10 - 18 ноември сред 1100 пълнолетни граждани на страната чрез пряко стандартизирано интервю по домовете.
За 80% от анкетираните на местните избори ГЕРБ е увеличил влиянието си в обществото. Според 29% Реформаторският блок също излиза от изборите с по-добри позиции.
Интересното е, че ДПС, за която мнозина политици и анализатори сочеха, че ще е големият печеливш от местните избори, започва да губи ореола си на "силна партия" (48% я виждат като губеща влияние, срещу едва 8 на сто, оценяващи я като по-силна), коментират от "Алфа Рисърч".
В очите на общественото мнение малките нови играчи АБВ и "Движение 21" са успели по-успешно от ДПС да увеличат собствената си тежест, коментират социолозите.
Като основни губещи обаче се оценяват най-вече БСП и "Атака". Според 77% влиянието на БСП сред избирателите спада, 80% твърдят същото за "Атака".
Сред лидерите на политически партии в България с най-висока подкрепа се ползва председателят на ГЕРБ Бойко Борисов (38.3%). Измежду партийните лидери, които подкрепят правителството, относително най-висок ръст е налице при Красимир Каракачанов (от 16.7% на 18.9%), малко по-слаб при Меглена Кунева и Георги Първанов. Божидар Лукарски и Николай Ненчев запазват влияние с лек позитивен тренд. Спад се наблюдава единствено при Радан Кънев (от 13.3% на 11.8%).
Дванадесети пореден месец губи подкрепа лидерът на БСП Михаил Миков (до 13.2%). Председателят на ДПС Лютви Местан запазва 6.5% влияние, 90% от което идва от собствения му електорат, а рейтингът на Волен Сидеров спада двойно спрямо юни (от 9.5% на 4.8%).
Динамиката в рейтинга на политическите лидери е пряко свързана с представянето на техните партии на току-що отминалите местни избори, коментират социолозите. В обществените възприятия най-успешните партии са ГЕРБ (според 80% от анкетираните той е увеличил влиянието си) и Реформаторския блок (29% виждат увеличаване на неговата тежест).
Ако днес имаше избори, ГЕРБ би спечелила 24.5% от гласовете, с което се утвърждава като първа политическа сила. Реформаторският блок увеличава електоралната си тежест с 1% (6.5%), докато Патриотичният фронт, който се яви разделен на местните избори, губи 1.5% влияние и достига (4.2%). ДПС е сравнително устойчиво с 6.8 на сто от гласовете. Затвърждава влиянието си и АБВ (3.5%). При избори днес "Атака" не би влязла в парламента (1.8%), отчитат социолозите.
В сравнение с юни ръст от 4 на сто е налице и в личния рейтинг на президента Росен Плевнелиев. Одобрението за него идва основно от социалните групи, най-активно подкрепили референдума за електронното гласуване.
TrafficNews.bg
Още от категорията
Любомир Дацов: Никой не иска да признае, че парите по Плана за възстановяване са отписани