Инфекциозни заболявания, чийто пик традиционно е през лятото, ни мъчат в началото на октомври. 2 случая на дизентерия и по един на вирусен и бактериален менингит са открити у нас през изминалата седмица. Те са потвърдени в Националния център по заразни и паразитни болести.
Бациларната дизентерия се предизвиква от мухи и различни други насекоми, пренасящи заразата. Но главна вина за разпространението носи човекът и неговата лоша лична хигиена. Механизмът на предаването е фекално-орален. Това става чрез храната и водата, чрез замърсени ръце и предмети. Най-опасни са продуктите, които не подлежат на пълна термична обработка.
Менингитите също се срещат по-често през лятото, въпреки че целогодишно има случаи на заразени. Заболяването представлява възпаление на мозъчната обвивка, което се причинява от вируси, бактерии, гъбички, паразити и токсични вещества. Бактериалният менингит се смята за значително по-опасен. Нерядко обаче дори и относително „безобидния" вирусен менингит може да стане причина за тежки усложнения, особено при малки деца.
През изминалата седмица у нас са потвърдени също 63 случая на варицела, 22 на вирусен хепатит, 54 – гастроентерит и ентероколити, кампилобактериоза, 8 на колиентерит, 4 на ротавирусен гастроентерит, 8 на салмонелоза, 3 на скарлатина.
Въпреки студеното време, все още се срещат и кърлежи. Четирима пациенти са били хоспитализирани след усложнения от ухапване. Двама са с лаймска борелиоза, други двама - с марсилска треска.
Още от категорията
Страхът има изненадващи ползи за здравето