Къщите винаги са били най-предпочитаното място за живот и не случайно една от първите инвестиции на заможните пловдивски фамилии бе в края на 20 и началото на 21 век да се сдобият с такъв имот.
С времето къщите в Пловдив стават все по дефицитно удоволствие. Масово постройките в центъра на града бяха бутнати по време на социализма, а на тяхно мястото се появиха бетонни блокове, в които привилегия за закупуване на жилище имаха предишните собственици.
След завръщането на частната собственост, при навлизането на демократичния режим у нас и последващата приватизация, сред малкото останали къщенски квартали в града, мнозина се полакомиха да жертват старите наследствени имоти, за да издигнат кооперации. Така реститутите се сдобиваха не само с нови жилища, а и с огромни печалби от продажбата на апартаментите в излишък.
Намаляването на обективните възможности за закупуване на къща в града и гореописаните тенденции белязаха диря и върху близките села и местности край Пловдив. Заможните обърнаха поглед нататък, закупиха места и построиха хасиенди - така бяха създадени и т.н. "квартали на богатите" - Марково, Белащица, Остромила или както вече можем да наречем Холивудската Родопска яка.
Вакуумът, в който обаче са затворени наличните къщи в Пловдив, предполага високи цени на имотите по няколко причини. Основни оскъпяващи фактори са местоположението на къщенските квартали в града, видът на постройката, от гл.т. на големина и културна стойност, както и обзавеждането. Ето защо най-скъпите къщи се намират по върховете на тепетата в Пловдив, част от тях са включените в ансамбли и сгради паметници на културата.
Представяме ви Топ 5 на най-скъпите къщи на публичния пазар на имоти, разположени в центъра на Пловдив /до четириетажни сгради/:
1. Гръцкото училище на Джамбаз тепе.
Цена: 1 500 000 евро
Колкото и да е странно, първенството се държи от една забележителна, но незавършена сграда. Кацнала на сами скали на Трихълмието, къщата остава незавършена вече десетки години. Под нейния градеж се крие богата история на сгадите - през 19 век е била дом на известен майстор абаджия, но изгаря. Каменните ѝ основи остават, а върху тях се надстрояват още два етажа и започва да функционира като гръцко училище до 1906г.
Към днешна дата къщата е съсобственост на фамилията Братанови и на партийния функционер Георги Гергов. Бяха правени неколкократни опити за нейната продажба през последните години и в бизнес средите вървеше упорит слух, че се е намерил инвеститор, който смята да използва сградата за хотел, ала така и не се стигна до сделка. Днес къщата се търгува за 1,5 милиона евро или 1645 евро/кв.м., като агенция се е заела с продажбата ѝ.
Прекрасна панорама се разкрива от четирите етажа на къщата с общо РЗП от 912,50 кв.м. В двора има две допълнителни постройки - лятна кухня и тоалетен възел, а достъпът до него е с добра инфраструктура и с възможност за паркиране. Като предназначение, имотът се води сграда за обществени нужди и ресторант.
2. Къща до Партийния дом
Цена: 1 490 000 евро
Първата къща на ул. "Иван Вазов", непосредствено до бившия Партиен дом и сградата на Военния клуб, също търси нови купувачи. Имотът в съседство с площад "Централен" е на три етажа с общо РЗП от 774 кв.м., сутерен от 200 кв.м. и дворно място от 368 кв.м. . Къщата може да бъде ползвана както за дом, така и за бизнес площ. Къщата е подходяща за хотел, офис-център, офис на банка, езиков център, кантори и други. Цената ѝ е една от най-високите дори считано на квадратен метър - 1 490 000 евро или 1925 евро/кв.м.
3. Аристократичната къща на Вълко Шопов на Сахат тепе
Цена: 590 000 евро
Къщата, разположена на ъгъла на ул. "Божидар Здравков" от северната страна на Сахата тепе, е архитектурно-строителен паметник на културата. Величественото здание е проектирано и построено (1900) от швейцарския архитект Емануел Лупос, което го превръща в много рядка и знакова архитектурна находка. Днес шедьовърът се разпада и фасадата, оставена в автентичен вид, вече е загубила предишния си блясък.
Паметникът на културата е частна собственост, а според агенцията, разполагаща с ексклузивни права за продажба, въпреки външния упадък, къщата е изключително здрава и запазена в интериор. Домът, някога обитаван от кмета Вълко Шопов, днес се продава за близо 600 хиляди евро или 1156.86 евро/кв.м. Общо пространство от 510 кв.м. е възможно за обитаване в сутерена, двата етажа и високия таван, а в имота са включени помощна двуетажна къща и двор от 537 кв.м.
4. Къща в подножието на Бунарджика
Цена: 590 000 евро
Един нов, но сгушен в сянката на Альоша, имот заема челни позиции сред шикозните къщи в Пловдив. Еднофамилната къща е построена през 2013 в близост до аптека "Мальовица". На два етажа с обща площ от 395 кв.м. са разположени мебели в старинен стил, а цялостния интериор и обзавеждане на къщата са по дизайнерски проект.
Палатът разполага със самостоятелен вътрешен двор 100 кв.м., на партерно му ниво са ситуирани гараж 60 кв.м. за три коли, с автоматични врати и топла връзка към сградата, перално помещение, лятна кухня с градина и санитарен възел. На първи етаж е разположен огромен хол с трапезария и кухня, основната спалня с баня и санитарен възел към нея. Останалите четири спални са на 2-ри етаж, като към всяка от тях има баня и тоалетна. Цената включва обзавеждането и оборудването, което е от най-висок клас италиански марки. Затова вероятно и цената е 1494 евро на квадрат.
5. Нова къща в стар стил в Стария град
Цена: 550 000 евро
Последната къща, попълваща класацията на скъпи централни имоти, също е новопостроена и се разполага по склоновете на Трихълмието. Бидейки част от резервата "Старинен Пловдив", нейната архитектура е замислена като естествено предложение на ренесансовите къщи, "накацали" по тепетата. Сградата на четири нива, разгръщащи се на 490 кв.м., има прилежащ гараж и двор от 168 кв.м., както и издаден акт 15. Нейните потенциални купувачи могат да я използват както за фамилна къща, така и за всички обществени дейности - тя би могла да се превърне в арт галерия, в офис пространство или в къща за гости.
Атрактивното при имота е, че южната му фасадата граничи с Балабанова къща, а какво по-изкуствоведско съседство може да си пожелае човек? Да гледаш от прозореца си експозиционната къща обаче се оказва скъпо удоволствие на стойност 1122 евро за кв.м.
Още от категорията
Край на водния режим в Пловдивско! Секторът си отдъхна след лято 2024, което "изпи" водата ни