Обединението на пловдивските училища ОУ „Георги Бенковски" и ОУ „Душо Хаджидеков" няма да стане по-рано от по-следващата учебна година, заяви зам.-кметът Стефан Стоянов. Той обясни, че на реформата която предстои й трябва дълго време, за да завършат всички процедури. След гласуването на предложението утре в Общински съвет, топката отива в ръцете на РИО – Пловдив. Ако всичко върви по-план новата структура на разрасналото се училище ОУ „Душо Хаджидеков" ще се въведе през учебната 2017/2018 година.
През това време ще се избере нов директор. Той ще избере как различните класове да бъдат разпределени в новия сграден фонд на училището. Нито един учител няма да бъде съкратен, а единствено ще се премахне едно директорско място, но това не означава, че досегашната директорка на „Георги Бенковски” Виктория Теленчева ще остане без работа.
Ако решението бъде прието двете школа ще се обединят под името – ОУ „Душо Хаджидеков”. Така от едно от най-предпочитаните основни училища в Пловдив ще има на разположение още една сграда, тъй като постоянно изпитва трудности с намирането на нови помещения. От друга страна в ОУ „Георги Бенковски” има най-малко ученици от всички школа в Пловдив, а издръжката му от месец на месец става все по-трудна. Двете сгради се намират относително близко, което спомага за обединението на училищата, е записано в проекторешението на местния парламент.
Реално в момента „Георги Бенковски” е в изключително тежко финансово състояние заради малкият брой ученици и делегираните бюджети. Там дори не могат да правят рутинните ремонти по сградата. Директорът на училището Виктория Теленчева постоянно се опитва да съкрати разходите за издръжката, но с малкия бюджет, с който разполага, трудно успява да покрива нуждите на учебното заведение.
Въпреки това училището е санирано по европейска програма, има нови санитарни възли, компютърни зали и подобрения. Същевременно дворът на школото е един от най-големите в Пловдив. Училището в Съдийския квартал разполага с 12 класни стаи и 9 кабинета.
От друга страна „Душо Хаджидеков” е изключително предпочитано училище, със стабилен бюджет заради големият брой ученици. Там обаче класните стаи не достигат. 700-те ученика се обучават в 18 класни стаи и 3 кабинета. От тях 7 са извън сградата на училището. В 7-те групи има 166 ученици, между 1-ви и 3-ти клас. Деца от началните класове се обучават в помещения под блоковете, а междучасията те буквално стоят на улицата. Заради малкия сграден фонд целодневното обучение не е възможно, тъй като има двусменен режим на учениците.
TrafficNews.bg