Във Факултета по дентална медицина в Медицински университет-Пловдив преподаватели, специализанти и студенти ще докосват бъдещето. Това ще се случи с помощта на новия немски „EOS M 100“ 3D принтер.
Принципът на 3D принтирането е преобразуването на компютърни модели в реални обекти чрез послойно наслагване на материал. Протезните конструкции в денталната медицина по класическите технологии се изработват от восъчен прототип чрез използване на различни техники за леене, чрез шлайфане или рязане, при което се отнема от материала. В момента с навлизането на цифровите технологии, денталната стоматология претърпява радикална промяна.
Лазерен лъч с висока мощност стопява материала и чрез наслагване на слоеве от материала един върху друг се получава протезната конструкция. Директното метално лазерно синтероване е технология, базирана на лазерен източник, който синтезира прахообразни материали, използвайки 3D CAD модел.
Тази съвременна методика новият 3D принтер ще се използва за научна работа от преподаватели и специализанти за осъвременяване на преподаването и работата на студентските научни кръжоци.
Още от категорията
Най-важните технологични открития за отиващата си 2024 г.