Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви днес, че би намалил митата за Китай, за да сключи сделката с "БайтДенс" (ByteDance), компанията майка на "ТикТок" (TikTok), за продажбата на приложението за кратки видеа, което се използва от 170 милиона американци, предаде Ройтерс.

"БайтДенс" има краен срок до 5 април, за да намери некитайски купувач за "ТикТок", тъй като, ако не го направи ще се сблъска със забрана в САЩ от съображения за националната сигурност, която трябваше да влезе в сила през януари по силата на закон от 2024 г.

Законът е породен от опасенията на Вашингтон, че "БайтДенс", компанията собственик на "ТикТок", има задължения към китайското правителство и Пекин може да използва приложението, за да оказва влияние на операции срещу САЩ и да събира данни за американците.

Тръмп заяви, че е готов да удължи априлския краен срок, ако не бъде постигнато споразумение за социалната медия. Той призна ролята, която Китай ще изиграе за постигането на споразумение, включително като даде одобрението си. "Може би ще им дам известно намаление на митата или нещо друго, за да сключим сделката", каза той.

"ТикТок" не коментира информацията.

Пекин бързо отхвърли предложението на Тръмп, като външното министерство обяви, че "многократно е заявявало позицията си" относно "ТикТок", информира "Стрейтс таймс".

Китайското търговско министерство съобщи днес на редовна пресконференция, че позицията му за митата е последователна и Пекин иска взаимоотношенията със САЩ да се базират на взаимно уважение, равнопоставеност и взаимна изгода.

Коментарите на Тръмп предполагат, че продажбата на "ТикТок" е приоритет за американската администрация и от достатъчна важност, за да използва митата като разменна монета с Пекин.

През февруари и по-рано този месец Тръмп добави мита в размер на 20 на сто към вече съществуващите тарифи върху целия внос от Китай. Тръмп е използвал митата като разменна монета в преговорите за "ТикТок" и в миналото.

Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс заяви, че очаква общите условия на споразумението, регулиращи правото на собственост върху платформата на социалната медия, да бъдат договорени до 5 април, припомня Ройтерс.

Бъдещето на приложението, използвано от почти половината от американците е неясно, след като закон, приет с огромно мнозинство, постанови "БайтДенс" да се откаже от "ТикТок" до 19 януари.

Приложението беше спряно за кратко през януари, след като Върховният съд потвърди забраната, но отново заработи няколко дни след встъпването на Тръмп в длъжност.

Американският президент издаде незабавно допълнителна заповед, отлагаща влизането в сила на закона до 5 април и заяви миналия месец, че ще удължи допълнително крайния срок, за да може да бъде сключена сделката.