Оскар Грьонинг, бившият счетоводител на нацисткия лагер на смъртта в Аушвиц, обвинен в съучастие в убийствата на 300 хиляди души в концлагера, поиска прошка от жертвите, при откриването на съдебния процес в германския град Люнебург, провинция Долна Саксония.
За мен няма никакво съмнение, че споделям моралната отговорност, заяви 93-годишният бивш член на СС, който призна, че е бил в течение на изтреблението на евреите от пристигането си в лагера. Моля за прошка, добави той.
Що се отнася до въпроса за наказателната отговорност, вие трябва да го решите, каза той, обръщайки се към съдиите, които могат да го осъдят на затвор от 3 до 15 години.
Облечен в пуловер без ръкави и бяла раирана риза, с очила с позлатени рамки, старецът влезе в съдебната зала, подкрепян от двамата си адвокати. Неговите свидетелски показания, дадени с уверен глас, заеха по-голямата част от сутринта.
Заседанието беше преместено от съда в театрална зала поради присъствието на медии от цял свят и 67 граждански ищци - оцелели и потомци на жертвите.
Трима преводачи извършват симултанен превод на английски, унгарски и иврит.
Грьонинг - вдовец, пенсионер, с двама синове на 65 и 70 години, разказа подробно за доброволното си постъпване във "Вафен-СС" на 19 години, през октомври 1940 г., за първия си пост в администрацията, последван от преместването му в лагера "Аушвиц-Биркенау" през 1942 г., до есента на 1944 г.
Задачата му била да събира и осчетоводява парите на пристигащите в концлагера затворници, преди да ги прати в Берлин.
Описвайки ежедневния живот в Аушвиц, той положи усилия да разграничи работата си от тази на пазачите, замесени пряко в изтреблението. Грьонинг подчерта, че задачата му е включвала да осуетява кражбите на багажите на депортираните, обект на голям "черен пазар" в лагера.
Той припомни, че на три пъти безуспешно е искал преместването си на фронта, преди молбата му да бъде удовлетворена през есента на 1944 г.
Завърнал се в Германия след войната, бившият счетоводител никога не се е криел. Преди да бъде изправен пред съда, той често разказвал пред печата и телевизията за миналото си в Аушвиц, обяснявайки, че иска да "се бори с отричането на Холокоста".
TrafficNews.bg
Още от категорията
Все повече млади хора са изключени от пазара на труда в света