Новият външен министър на Полша Витолд Вашиковски предложи бежанците в Европа да бъдат използвани като бойни единици обратно в родината си, съобщава германският вестник Die Zeit.

„Десетки хиляди сирийци пристигнаха в Европа. Можем да им помогнем да изградят армия. С наша помощ те ще се завърнат, за да освободят страната си“, заяви Вашиковски пред полска телевизионна медия.

По този начин ще бъде предотвратено „изпращането на наши войници в Сирия, докато десетки хиляди сирийци пият кафета под липите“, разясни полският външен министър, насочвайки вниманието към една от централните улици за развлечения в германската столица.

В същото време председателят на ЕП Мартин Шулц подложи на критика изказването на новоизбраната власт в Полша относно мигрантската криза, предаде Polskie Radio. По-рано бъдещият министър по европейските въпроси на страната Конрад Шиманский заяви, че Полша не вижда политическа възможност за изпълнение на решенията за приемане на бежанци.

Помолен да коментира Шулц каза, че солидарността в Европа не изглежда така. Той отбеляза, че когато Полша е искала въвеждането на санкции срещу Русия или предоставянето ѝ на средства от европейските фондове, то тогава е усетила тази солидарност.

„Затова не трябва сега да се говори, че проблемът с бежанците е проблем на Германия, а Полша няма нищо общо с това“, каза Шулц пред германска телевизия.

Още новини четете ТУК

TrafficNews.bg