Иракският парламент прие поправки в Закона за персоналния граждански статус, който ще разреши женитбата между деца, съобщава "Гардиън". Поправките разширяват правомощията на ислямските съдилища по семейните въпроси, включително женитба, развод и наследство. Според активисти това е срещу Закона за персоналния статус, приет през 1959 г., който обхваща и семейното право и предвиди текстове в защита на жените.
Според закона в Ирак 18 години е минималната възраст за женитба в повечето случаи. С промените от вторник съдебните чиновници ще могат да решават въз основа на тяхната интерпретация на ислямския закон. Някои от тях биха разрешили женитба на момичета тийнейджъри или дори даже на деца на 9 години, според училището по ислямско право "Джаафари", което има авторитет сред много шиитски религиозни представители в Ирак.
Поддръжниците на промените, които бяха прокламирани от консервативните шиитски законодатели, ги защитават с аргумента, че законът е в унисон с ислямските принципи и намаляват западното влияние върху културата в Ирак.
Парламентът също така прие закон за обща амнистия, който е определян като облагодетелстващ задържаните сунити. Същевременно обаче той улеснява хора, замесени в корупция и злоупотреби. Парламентът прие и закон за връщане на земята, насочен към разглеждане на кюрдските териториални претенции.
Активистът по правата на човека и член на Лигата на иракските жени Интисар ал Маяли заяви, че приемането на промените в закона за гражданското състояние "ще имат катастрофални последици върху правата на жените и момичетата чрез брака на момичета в ранна възраст, което нарушава правото им на живот като деца, и ще наруши механизмите за защита при развод, попечителство и наследяване на жените".
Парламентарното заседание завърши с хаос и обвинения в процесуални нарушения.
"Половината от депутатите, присъстващи на заседанието, не гласуваха, което наруши кворума", каза представител на парламента, пожелал анонимност, тъй като не е упълномощен да коментира публично. По думите му някои депутати са протестирали с възгласи, а други са се качили на парламентарната трибуна.