
Папа Франциск, който се възстановява от животозастрашаваща пневмония, призова католиците да отбележат Великия пост като "време на изцеление", въпреки че пропусна седми път молитвата Ангел Господен, предаде АФП.
88-годишният глава на Католическата църква напусна римската болница "Джемели“ миналата седмица след петседмично лечение, като се завърна във Ватикана за поне двумесечен период на възстановяване, както заявиха лекарите му.
Франциск отново отсъстваше за молитвата Ангел Господен, която обикновено се произнася по обяд от прозореца на Апостолическия дворец с изглед към площад "Свети Петър“, като вместо това публикува текста.
"Скъпи приятели, нека изживеем този Велик пост като време на изцеление“, написа той, визирайки периода преди Великден, най-свещения период в християнския календар, който тази година се чества на 20 април.
"Аз също го преживявам по този начин, в душата и в тялото си", каза папа Франциск.
Той добави, че "слабостта и болестта са преживявания, които са общи за всички нас; още повече обаче сме братя в спасението, което Христос ни е дал“.
Ватиканът съобщи, че папата показва "леки подобрения", а гласът му - затруднен и слаб след двойната пневмония - е по-силен.
Папата отправи своите молитви за участниците в конфликтите в Украйна, палестинските територии и Израел, Ливан и Демократична република Конго, както и за пострадалите от земетресението в Мианмар.
Той заяви, че следи "със загриженост“ ситуацията в Южен Судан, където през последните седмици се наблюдава засилена конфронтация между съперничещите си фракции, воювали помежду си в гражданската война през 2013-2018 г.
"Подновявам сърдечния си призив към всички лидери да направят всичко възможно, за да намалят напрежението в страната", каза папата, като призова всички да загърбят различията си и да започнат "конструктивен диалог".
Франциск също така призова за възможно най-скорошно провеждане на нови преговори в разкъсвания от войната Судан.
Лидерът на 1,4 млрд. католици в света отбеляза, че "благодарение на Бога има и положителни събития“.
Той определи неотдавнашното споразумение за границата между Киргизстан и Таджикистан - разглеждано като ключово за стабилността на Централна Азия - като "отлично дипломатическо постижение“.