
Авиокомпании по цял свят отмениха в понеделник повече от 2 500 полета заради разпространението на новия вариант на коронавируса Омикрон. Информацията за това е предоставена от сайта FlightAware, който проследява полетите на самолетите.
Според данните в него, само в първия ден на седмицата са отменени 2 522 курса и са задържани 7 690. Най-много са случаите в САЩ – 958. Става въпрос както за вътрешни, така и за международни полети.
Телевизия CNN подчерта, че отменените полети са основно заради недостиг на персонал, предизвикан от разпространението на щама Омикрон. В неделя в САЩ бяха отменени 1 200 полета, тъй като служителите на авиокомпаниите са били принудени да излязат в болнични. По време на коледните празници бяха отменени над 6000 полета по целия свят, хиляди други бяха забавени.
„Разпространението на щама Омикрон миналата седмица имаше пряко въздействие върху нашите полетни екипажи и обслужващ персонал", се казва в изявление на United Airlines пред CNN.
Телевизионната компания подчертава, че отмяната на полети поради липса на персонал се случва в най-натоварената година по отношение на пътнически трафик по време на празниците.
През последните няколко дни между 1,5 и 2,2 милиона души са използвали всеки ден услугите на въздушните превозвачи в САЩ. Миналата сряда цифрите за този показател надхвърлиха данните за 2019 година.
Още от категорията

Земетресение от 7,4 по Рихтер удари Русия, чака се цунами

Украйна предлага нови преговори на Русия

Акценти

Спас Гърневски: ПП дойдоха и излъгаха България




Четири кучета нахапаха момиченце в Асеновград

Илинден е! Почитаме господаря на бурите


Поскъпват основни хранителни продукти
