Конференция на космическата индустрия в САЩ премахна името първия човек в космоса от своите документи и събития, защото той е руснак, пише Futurism.
Международният ден на авиацията и космонавтиката се отбелязва на 12 април. Причината за избраната дата е, че на 12 април 1961 г. Юрий Гагарин за пръв път преминава границата между атмосферата и космическото пространство. Традиционно по цял свят, заедно с деня на космонавтиката се чества и събитие, наречено "Нощта на Юри".
"Фокусът на това събитие за набиране на средства остава същият - да отпразнуваме човешките постижения в космоса, като същевременно вдъхновяваме следващото поколение да посегне към звездите. В светлината на текущите световни събития обаче променяме името му", отбелязват от Space Foundation.
Организацията е заменила "Нощта на Юри" с "Празник на космоса: Открийте какво следва" и е изтрила всякакви препратки към това кой е първия човек в космоса.
Това е доста съмнителна проява на солидарност с украинския народ, а цензурата на името на Юрий Гагарин няма да помогне на нито един украинец да отблъсне нахлуването на Русия.
Въпреки това в САЩ не за пръв път "удобно" забравят и цензурират името на първия човек в космоса.
Преди две години Държавният департамент на САЩ отбеляза, че първият полет на човек в космоса е станал факт преди 59 години, но не назова поименно кой го е извършил. Това доведе до протестна нота на руското министерство на външните работи.
Още от категорията
Виж всички
Тръмп заплаши да спре оръжията за Украйна, ако Европа не помогне за отварянето на Ормузкия проток