
След обявеното изтегляне на САЩ от Световната здравна организация, тя трябва да намали бюджета си с 20 процента, предаде Франс прес, като се позова на нейния ръководител Тедрос Аданом Гебрейсус.
Освен изтеглянето на страната си от СЗО, президентът на САЩ реши да замрази на практика цялата американска помощ за чужбина, в това число и големи програми, целящи подобряването на здравето по света, предаде БТА.
САЩ бяха най-големият източник на средства за бюджета на СЗО и през последния бюджетен двугодишен цикъл, за периода 2022-2023 г., те допринесоха с 16,3 процента от 7,89 милиарда долара общ бюджет на организацията.
„Съобщението на САЩ, че ще напуснат СЗО, съчетано с неотдавнашното намаляване на официалната помощ за развитие на някои страни с цел финансиране на увеличените разходи за отбрана, направи положението ни много по-критично“, казва Тедрос Аданом Гебрейсус. „Въпреки че постигнахме значителни икономии на разходи, настоящите икономически и геополитически условия правят мобилизирането на ресурси особено трудно“, коментира той.
През февруари изпълнителният съвет на СЗО намали предложения бюджет за периода 2026-2027 г. от 5,3 милиарда на 4,9 милиарда долара. Но тъй като нещата са се влошили, сега се предлага на страните членки на СЗО бюджет от 4,2 милиарда долара, което е намаление с 21 % спрямо първоначално предложения бюджет.
Акценти




Пожар унищожи дома на самотен баща и дъщеря му в Пловдив




