Почти неузнаваем, с огромна брада като остарял Тарзан, но с все същия дързък поглед. Такъв беше показан от световните медии създателят на разследващия сайт WikiLeaks Джулиан Асандж в четвъртък, когато британските полицаи го изведоха от еквадорското посолство в Лондон, за да го закарат в ареста. 47-годишният австралиец изкара 7 години в дипломатическата мисия, където се укриваше от властите на САЩ, които го обвиниха в информационно пиратство заради разкритите от компютърния спец тайни. 

Сега Асандж го очаква съд във Великобритания, а най-кошмарният за него сценарий е да бъде екстрадиран в Щатите. Историята му обаче със сигурност ще го нареди сред най-значимите личности на XXI век.

Като дете сменя 37 училища, а после 6 университета

Джулиан често се шегува, че има детство на номад. Роден в Австралия през 1971 година в семейството на разделени родители, животът му е изпълнен с трудности още от малка възраст. Новият съпруг на майка му е член на сектата, която изисква децата на членовете ѝ да бъдат предадени за отглеждане на нейния лидер. Заедно с майка си Джулиан бяга от организацията, но бъдещият основател на WikiLeaks прекарва цялото си детство на пътя, разказва патилата на Асанж dir.bg.

"Смених 37 училища и 6 университета", споделя Асандж. Той има влечение към компютрите и програмирането от малък. На 16-годишната възраст той се сдобива с модем и започва да работи в мрежите, предшестващи Интернет. Там той става известен с хакерския си псевдоним Mendax.

Малко след това идва и първият му арест - задържан е по подозрение в кражба на 500 000 долара от сметките на една от най-големите банки в света - "Ситибанк". Разследването не потвърждава подозренията, младият хакер е освободен, а компютърът и модемът му са върнати.

Заедно с приятели и съмишленици, Асандж основава хакерска и активистка група, известна като "Международните саботьори". На тях преписват хакването на НАСА през 1989 година. Тогава при приземяването на совалката "Атлантис" в централата на космическата агенция екраните на всички компютри изписват надписът "WANK", който може да бъде преведен като "ч*киджии", но всъщност е игра на думи и е съкращение от хакерския слоган "WORMS AGAINST NUCLEAR KILLERS" (Червеи против ядрените убийци). Асанж обаче отрича да е бил част от тази акция.

През 90-те години на миналия век Джулиан Асандж работи като специалист по киберсигурност. През 1998 година създава компанията Earthman Technologies, която открива хакерски пробиви и е специализирана в осигуряването на надеждна онлайн защита.

Създава WikiLeaks за да вади мръсните тайни на властта

Асанж обаче винаги е търсел алтернатива на политическото статукво. Така през 2006 година той създава WikiLeaks - сайт, в който може да се публикува информация, изнесена от вътрешни източници или хакери. За разлика от останалите медии, сайтът на Асанж има децентрализирана структура и гарантира пълната анонимност на своите източници. Целта на WikiLeaks е да разкрие задкулисните тайни на най-силните правителствени организации.

"Невъзможно е да се противопоставите на злоупотребите, докато не знаете за тях. Всяка организация почива върху планина от тайни", споделя Асандж.

Първият голям удар на сайта става с публикуването на видеото "Collateral Murder", което разкрива как през 2007 г. американски хеликоптер избива 18 цивилни иракчани. Следва публикуването на четвърт милион дипломатически грами, хвърлящи светлина върху това как силите на САЩ водят войната си в Ирак и Афганистан.

Публикуването на информацията навлича гнева на САЩ и техните съюзници върху Асандж. Премиерът по това време на Австралия, Джулия Гилард, нарича действията на активиста "нелегални". Вицепрезидентът на САЩ по време на мандата на Обама Джо Байдън обявява Асанж за "терорист".

"Всеки път, когато сме свидетели на някоя несправедливост и не предприемаме действие, ние се учим на пасивност и по този начин в крайна сметка губим всякаква способност да защитаваме себе си и тези, които обичаме. А в съвременната икономика е невъзможно да се изолираме от несправедливостта.

Ако имаме разум или смелост, ние сме благословени и призовани не да пропиляваме на дребно тези качества, зяпайки в захлас идеите на другите, печелейки безсмислени състезания, увеличавайки мощта на неокорпоративната държава или потапяйки себе си в мрак, но по-скоро да докажем жизнеността на нашите таланти срещу най-силните противници на любовта, които можем да срещнем.

Щом можем имаме само един живот, нека го живеем дръзко", заявява Асандж.

  Вади на светло изтезанията в Гуантанамо

През 2011 година WikiLeaks правят разкрития за американския затвор за политически престъпници в Гуантанамо, Куба. Публикувани са 779 секретни документи, в които се описват как 150 невинни цивилни са били арестувани и измъчвани, като между тях е имало 14-годишно момче и 89-годишен старец.

Заради действията си Асанж получава награда за журналистика от Amnesty International.

За да гарантира защитата на авторите и информаторите на WikiLeaks, е решено сървърът на сайта да се премести в Швеция, където законите осигуряват най-надеждна защита за анонимността на потребителите. За целта Асандж отива там и подава молба за разрешение за пребиваване и работа.

През същия месец обаче местните власти го обвиняват в сексуални престъпления срещу две шведски гражданки. Асандж отрича да е виновен. Съдът в Стокхолм решава да го арестува и той е принуден да се премести във Великобритания.

 

Джулиан Асанж, преди да влезе в посолството на Еквадор в лондон

Джулиан Асандж, преди да влезе в посолството на Еквадор в Лондон

Снимка: dir.bg

В Лондон той е задържан по искане на шведските правоприлагащи органи, но след това освободен под гаранция от 240 000 паунда, докато искането за екстрадиция на Швеция бъде разгледано. Британският съд решава да екстрадира активиста в Швеция, заради което той се скрива в еквадорското посолство в Лондон(междувременно получава и еквадорско гражданство).

По-късно обвиненията в сексуално посегателство срещу Асанж са оттеглени, но полицията на Обединеното кралство обявява, че ще арестува създателят на WikiLeaks въпреки това. Причината е, че през 2012 г. е нарушил условията на гаранцията.

 

Джулиан Асанж по време на арестуването му

Джулиан Асандж по време на арестуването му

Стопкадър: YouTube
 
Разобличи  Google като шпионска агенция

Асандж заявява, че истинската цел на британските власти е да го предадат на САЩ, където той ще бъде осъден на много строга присъда, заради своята дейност. През 2012 година той се кандидатира за депутат в австралийския сенат, като междувременно започва да води шоу по руската англоезична телевизия RT.

През 2016 година WikiLeaks разкрива как Демократическата партия в САЩ иска да наложи Хилари Клинтън за свой кандидат-президент, саботирайки умишлено кандидатурата на вътрешния ѝ опонент Бърни Сандърс. В отговор, щабът на Клинтън заявява, че информацията е извлечена от руски хакери, а чрез WikiLeaks се осъществява руска намеса в изборите за президент на САЩ.

В отговор WikiLeaks разпространява информацията, че Хилари Клинтън е предложила да "прати дроновете" срещу основателя на сайта. Не става ясно, дали Клинтън е правила подобни заявления, като информацията сочи, че тя по-скоро не е изричала тези думи и те принадлежат на водещ на телевизия "Фокс".

Докато е под своеобразен домашен арест Асандж пише книга за Google ("When Google Met WikiLeaks"). В нея той описва как технологичният гигант на практика се е превърнал в частна шпионска агенция, работеща за интересите на американското правителство и целяща налагането на определен мироглед над стотици милиони потребители.

От 2012 г. до 2017 г. Джулиан Асандж се ползва с протекциите на еквадорските власти, но идването на власт на Ленин Морено влошава отношенията на активиста с южноамериканската държава. Следвайки избирането на редица десни лидери в Южна Америка, и приключването на тъй наречената "лява вълна" на континента, Ленин Морено забранява посещенията на външни лица при Асанж и прекъсва достъпа му до интернет.

Еквадорските власти оправдат действията си с "некоректното поведение на Асанж".

Междувременно, в края на 2018 г., вестник "Вашингтон пост" разкрива, че в САЩ е повдигнато обвинение срещу Асандж по американския закон за шпионажа от 1917 г. Спрямо него създателят на WikiLeaks може да бъде осъден на смъртно наказание.

Джулиан Асандж прекара 7 години в посолството на Еквадор в Лондон, без да излиза от тясното му помещение. Арестът му, станал с помощта на Еквадор, се превърна в световна новина, а медиите следят как ще се развие съдбата на активиста. Най-интересен е въпросът ще бъде ли предаден той на САЩ, където го очаква сурова присъда.

Досега посолството на Еквадор в Лондон често е ставало арена на протести. Докато някои са наричали Асандж "криещ се страхливец", който с действията си е застрашил живота на мнозина дипломати, военни и секретни агенти, то други определят създателя на WikiLeaks за герой и един от последните истински борци за справедливост и свобода на словото.

Разпитват го на 2 май за американското обвинение по видеовръзка

Първата му присъда, която бе произнесена за минути от британски съд, го застрашава с до 12 месеца затвор – решението ще бъде взето от друга инстанция, но съдията отбеляза, че Асандж се е държал като "нарцисист, който не може да преодолее собствения си егоистичен интерес".

Първото му изслушване по американското обвинение ще бъде чрез видеовръзка на 2 май. По него Асандж може да бъде осъден на до пет години затвор, съобщи американското правосъдно министерство. В САЩ той е обвинен, че е заговориничил с бившия армейски анализатор Челси Манинг и ѝ е помогнал да разбие пароли за достъп до поверителна информация. Прокуратурата пише, че Асандж е тласкал Манинг да го снабди с повече данни и цитира един от разговорите им, в който тя казва "След този ъплоуд нямам нищо друго", а той отговаря: "Според моя опит любопитните очи не остават празни."

Администрацията на предишния президент Барак Обама реши да не повдига обвинения на "Уикилийкс" с мотива, че работата на организацията е подобна на журналистическа дейност, която е под закрилата на Първата поправка на конституцията.

Специалният прокурор Робърт Мюлър обаче подчерта ролята на "Уикилийкс" в разследването си на руската намеса в изборите през 2016 г. Сайтът публикува имейли на Хилъри Клинтън, които, според службите, са откраднати от Русия в опит да подкопаят подкрепата за нея.

Челси Манинг

Челси Манинг

Снимка: Ройтерс

Едуард Сноудън, който получи убежище в Русия, се обяви в защита на Асандж. "Американското обвинение срещу Асанж е невероятно слабо. Обвинението, че е опитал (и не е успял?) да помогне да се разбият пароли по време на световноизвестната си дейност е публично вече почти десет години – това обвинение прокуратурата на Обама отказа да повдигне с мотива, че е заплаха за журналистиката. Не е необходимо да съм съгласен с цялата журналистическа дейност на даден човек, за да съм на мнението, че не е допустимо той да бъде арестуван заради нея", изтъкна  Сноудън.

Разследващият журналист Глен Грийнуолд, който работеше със Сноудън, заяви: "Правосъдното министерство казва, че част от действията на Асандж – освен, че е помогнал на Манинг да се снабди с документите – е, че я е окуражил да намери още документи, които той да публикува. Журналистите непрекъснато правят това с източниците си – това е криминализация на журналистиката."

Американският съюз за граждански свободи също критикува обвинението с думите, че едно дело срещу Асандж заради публикациите на "Уикилийкс" би било "безпрецедентно и неконституционно и ще отвори вратите за наказателни разследвания срещу други новинарски организации. Нещо повече – да бъде съден чуждестранен издател за нарушаване на американските закони за поверителност ще бъде особено опасен прецедент за американските журналисти, които редовно нарушават чужди такива закони, за да съберат информация от обществен интерес."

Засега никой не може да каже със сигурност какво очаква Асанж след като се озова в ръцете на британските власти. Със сигурност обаче дръзкият хакер ще продължава да се радва на симпатиите и подкрепата на милиони хора по света, видяли в австралиеца човек, дръзнал да се бори с най-мръсните и строго пазени тайни на силните на деня. 

Арестуваха Асанж в Лондон, отива на съдЕквадор отказа повече да дава убежище нв създателя на Уикилийкс