
Папата от Латинска Америка, който промени католическата църква - така накратко може да се обобщи понтификатът на папа Франциск. Защита на най-бедните и онеправданите, внимание към най-деликатните теми за католическата църква - обвиненията срещу свещеници и църковни служители за сексуален тормоз и правата на ЛГБТ общността, абортите - част от наследството на Франциск. Той ще остане в историята и с призивите си за мир по света.
Какво още завещава папата, който от избирането си даде заявка, че ще бъде различен?
Усмихнат, земен, сърдечен - 266-ият папа в историята на католическия свят оставя след себе си една реформирана католическа църква - и по отношение на вярата, и в политическо измерение. Франциск се отказва от традиционната пищност и обещава да помага на най-бедните и онеправданите. Доказва го - първото му посещение, като глава на Римокатолическата църква, е на остров Лампедуза - първата спирка на стотици хиляди бежанци.
Започва серия мащабни реформи - една от най-важните е срещу сексуалния тормоз от страна на свещенослужители. Църквата въведе изискване за задължително докладване на посегателства от този вид - без значение от нивото в йерархията.
папа Франциск: „Призовавам за битка срещу малтретирането на непълнолетни както сексуално, така и в други области, от страна на всички власти и лица, защото имаме работа с отвратителни престъпления, които трябва да бъдат изтрити от лицето на Земята“.
Хората с хомосексуална ориентация са деца на Бога. Той ги обича - думи на Франциск.
папа Франциск: „Да осъждаш такъв човек е грях. Криминализирането на хора с хомосексуални наклонности е несправедливост.“
По редица въпроси обаче остана традиционалист - твърдо срещу евтаназията и смъртното наказание. Разбиранията на папата за абортите - друга деликатна за католиците тема, еволюира - първоначално против, а после призова жените, правили аборти, да бъдат помилвани и простени. Лобира за по-съществена роля на жените в йерархията на Ватикана. Папа Франциск е първият глава на Римокатолическата църква, който засяга темата за изкуствения интелект.
папа Франциск: "Трябва да гарантираме и да пазим човешкия контрол върху процеса на избор на програми за изкуствен интелект. От това зависи човешкото достойнство."
Колкото обединяващ, толкова и разединяващ. Франциск беше силно критикуван заради прекалено либералните си възгледи и заради отказа да се придържа към традицията. Главата на Римокатолическата църква назначи повече от 140 кардинали от държави извън Европа - решаващ брой от членовете на конклава, който ще избира следващия папа, пише БНТ.
Още от категорията

Ватиканът: Папа Франциск е починал от инсулт, довел до необратима сърдечна недостатъчност

