
На върха на отвесните скали на Санторини е разположена световноизвестна туристическа индустрия на стойност милиони. Под нея се крие рискът от мощна експлозия.
Огромно древно изригване е създало мечтания гръцки остров, оставяйки огромен кратер и подковообразен ръб. Сега учените за първи път изследват колко опасно може да бъде следващото голямо изригване.
Би Би Си прекара един ден на борда на британския кралски изследователски кораб „Дискавъри“. Само няколко седмици преди това почти половината от 11 000-те жители на Санторини са избягали, за да се предпазят, когато островът е бил блокиран от поредица от земетресения.
Това беше сурово напомняне, че под идиличните бели селца, осеяни с ресторанти за гирос, джакузита под наем и лозя върху богата вулканична почва, две тектонични плочи се търкалят в земната кора, пише bTV.
Ръководител на мисията е професор Изабел Йео, експерт по изключително опасните подводни вулкани от Националния океанографски център на Великобритания. Около две трети от световните вулкани са под водата, но те почти не се наблюдават.
Последното изригване на Санторини е било през 1950 г., но още през 2012 г. е имало „период на безпокойство, казва Изобел. Магма е навлязла в камерите на вулканите и островите са се „раздули“.
„Подводните вулкани са способни на наистина големи, разрушителни изригвани Ние се подлъгваме по чувството за фалшива сигурност, ако сме свикнали с малки изригвания и вулканът се държи безопасно. Предполагате, че следващото ще бъде същото - но може и да не е така“, казва Изабел Йео.
Изригването на Хунга Тунга през 2022 г. в Тихия океан предизвика най-голямата подводна експлозия, регистрирана някога, и предизвика цунами в Атлантическия океан, чиито ударни вълни бяха усетени в Обединеното кралство. Някои острови в Тонга, разположени в близост до вулкана, бяха толкова опустошени, че жителите им никога не се завърнаха.
Под краката ни на кораба, на 300 м дълбочина, има бълбукащи горещи отвори. Тези пукнатини в Земята превръщат морското дъно в яркооранжев свят от стърчащи скали и газови облаци.
„Знаем повече за повърхността на някои планети, отколкото за това, което се намира там долу“, казва Изабел Йео.
Роботът се спуска на морското дъно, за да събира течности, газове и да отчупва парчета скала. Тези извори са хидротермални, което означава, че от пукнатините се излива гореща вода, и често се образуват в близост до вулкани.
Те са причината, поради която Изабел и 22 учени от цял свят са на този кораб в продължение на един месец. Досега никой не е успял да разбере дали вулканът става по-експлозивен или по-малко експлозивен, когато морската вода в тези отвори се смеси с магмата.
„Опитваме се да съставим карта на хидротермалната система. Това не е като да правиш карта на сушата. Трябва да погледнем във вътрешността на Земята“, казва тя.
„Дискавъри“ изследва калдерата на Санторини и плава до Коломбо, другия голям вулкан в този район, на около 7 км североизточно от острова. Не се очаква двата вулкана да изригнат скоро, но това е само въпрос на време.
Експедицията ще създаде масиви от данни и карти на геоопасността за гръцката Агенция за гражданска защита, обяснява проф. д-р Параскеви Номику, член на правителствената група за извънредни ситуации, която заседаваше ежедневно по време на кризата със земетресението.
Тя е от Санторини и е израснала, слушайки за минали земетресения и изригвания от дядо си. Вулканът я вдъхновява да стане геолог.
„Това изследване е много важно, защото ще информира местните хора колко активни са вулканите и ще картографира района, който ще бъде забранен за достъп по време на изригване“, казва тя.
Той ще разкрие кои части от морското дъно на Санторини са най-опасни.Тези мисии са изключително скъпи, затова Изабел прави експерименти ден и нощ, докато учените работят на 12-часови смени.
„Туптящото сърце“ на мисията е тъмен транспортен контейнер на палубата, където четирима души се взират в екрани, монтирани на стената. Двама инженери управляват подводния робот с помощта на джойстик.
Те са регистрирали много слаби земетресения около вулкана, причинени от течност, която се движи през системата и предизвиква пукнатини. Изабел ни пуска аудиозапис, на който се чува отзвука от пукнатините. Звучи като усилване и намаляване на баса в нощен клуб.
Те установяват как флуидът се движи през скалите чрез пулсиране на електромагнитно поле в земята. По този начин се създава 3D карта, която показва как хидротермалната система е свързана с магмената камера на вулкана, където се поражда изригване.
Неотдавнашната криза, свързана със земетресението в Санторини, подчерта колко изложени на сеизмични заплахи са жителите на острова и колко зависими са от туризма.
Но Санторини винаги ще бъде мечтана дестинация.
Още от категорията

Изпълниха ритуала по удостоверяване на смъртта на главата на Римокатолическата църква

