
Представители на 27-те държави-членки на ЕС днес се съгласиха да разрешат влизане в Съюза на пътници от трети страни, които са получили необходимите дози одобрени от ЕС антивирусни ваксини, научиха френски медии от европейски източници.
В очакване на летния туристически сезон, посланиците на 27-те страни от ЕС одобриха препоръката, предложена от ЕК, която не е обвързваща за държавите-членки.
ЕС обаче се опитва да координира мерките на външните си граници поради техните последици за свободното движение в рамките на Съюза.
ЕС затвори външните си граници през март 2020 г. за всички незадължителни пътувания и от юни въведе ограничен списък, който редовно се преразглежда, за трети държави, чиито граждани, ваксинирани или неваксинирани, могат да влязат в ЕС.
Представители на страните-членки също се съгласиха днес да облекчат критериите за честотата на вируса, които да бъдат включени в този списък. Честотата на COVID-19 се е увеличила от 24 на 75 случая на 100 000 жители през последните 14 дни.
Понастоящем списъкът включва седем държави: Австралия, Израел, Нова Зеландия, Руанда, Сингапур, Южна Корея, Тайланд, плюс Китай в очакване на реципрочност. След това решение списъкът трябва да бъде значително разширен, за да се увеличи броят на случаите на 100 000 жители.
В същото време държавите-членки се споразумяха да създадат спешен координиран механизъм за бързо спиране на пристигащите от трета държава в случай на влошено здраве и появата на нови щамове на вируса.
Още от категорията
Виж всички
ЕС започна въвеждането на новата система за граничен контрол


Акценти
Виж всички



Изведнъж стана ясно, че са пълни идиоти


Над 3000 деца минават месечно през Детското спешно в Пловдив



Темите на Traffic News
