До 2012-а година в Пловдив спортните зали почти ги нямаше. Най-голямата залата до тогава "Строител" беше затворена, а отборите бяха принудени да играят в малките съоръжения "Академик", "Олимпиада" и "Лаута".
Трите зали бяха единствените, в които можеше да се играят мачове от волейболните и баскетболните първенства.
Десет години по-късно нещата определено се подобриха, но залите отново не стигат. Появиха се три зали - на Пловдивския университет, "Колодрума" и зала "Сила". От трите обаче единствено "Сила" за момента се използва от повечето клубове.
Големият проблем остава именно дублирането на залата. На няколко пъти се дублират мачове на волейболните и баскетболните отбори в "Сила" и се стига до решения, като те да бъдат преместени с един ден или просто да се изиграят в друга зала. Този проблем обаче в повечето случаи и е доста голям и сложен, а рядко се намира и подходяща зала за дадена среща.
Проблем има и при използването на залите от страна на школите на отборите.
Въпреки, че 10 години по-късно нещата откъм зали в Пловдив се подобриха, то много малко от тези съоръжения могат да бъдат използвани за спорт.
Ето и кратка ретроспекция на залите в града:
Палата номер 10 на Панаира
Вече спортни събития в Панаира не се провеждат, а палата беше дълго години единствената, която приемаше елитните мачове на пловдивския спорт до 80-те години, когато се появи зала "Строител". На този етап не се вижда отново в Панаира да има спорт. До последно в Панаира се провеждаха турнири по фехтовка и аеробика.
Зала "Строител"
Реално най-голямата зала в Пловдив в периода от 80-те години, когато е открита до 2012-а година, когато се появява залата на Пловдивския университет. Капацитетът на съоръжението е 600 места. Залата има интересна история. Тя става дом на клубовете от тогавашния ДФС Марица и там се играят срещите на женските отбори на баскетболната и волейболната Марица. След сериозен спор за собствеността и Община Пловдив я губи и тя отива в частни ръце. Залата е затворена през 2007-а година, а от нея са изгонените клубовете на Марица. Баскетболният клуб на Марица е закрит, а волейболната Марица се мести в зала "Лаута". В периода 2007-2015 залата е затворена и не се използва за никакъв спорт. През 2015-а е отворена отново и посреща отново баскетболни и волейболни мачове от най-високо ниво. Направен е фитнес и ресторант. В момента залата все още функционира, но се продава и е много вероятно да бъде разрушена. В момент в нея има фитнес и се провеждат тренировки в различни видове спорт, но вече елитните пловдивски отбори не играят в нея.
Зала "Олимпиада"
Също залата, която съществува от соц периода. Дълги години тъне в разруха преди да бъде решено да бъде възстановена. Капацитет е и около 200 места и в момента в нея се провеждат най-вече състезания по бойни спортове. Залата е дом на клуба по джудо Арена спорт. В отбора домакинства и женския баскетболен отбор на Академик. Провеждат се и баскетболни и волейболни мачове при подрастващите и други видове спорт. През 2011г. приема мачовете на волейболната Марица, след като зала "Лаута" се оказва прекалено тясна. Тук е спечелен и първият трофей на клуба, а по време на финала доста зрители не успяват да видят триумфа, защото залата е прекалено малка и те остават извън нея. Залата функционира и до днес.
Зала "Академик"
Това е по-голямата зала зад зала "Колодрума", която дълги години беше дом на баскетболните Академик при мъжете и жените. Тук женският баскетболен тим на Академик стана шампион през 2001г. Залата не е с голям капацитет и беше предназначена основно за баскетбол. След като Академик влезе в НБЛ използваше съоръжението за тренировки. Тя е собственост на Пловдивския университет. Не е много ясен нейният статут и дали се провежда нещо в нея.
Зала "Лаута"
Съществува от доста дълги години, но залата е малка за елитни мачове, а е подходяща основно за срещи при юношите и девойките. Женският волейболен отбор на Марица почти 3 години домакинстваше в нея, но зрителите оставаха доста често извън залата заради малкия капацитет. В момента залата е на концесия и се използва от волейболната Марица за тренировки на първия отбор и школата на тима. Част от мачовете от школата на тима се играят в залата.
Залата на Пловдивския университет
Тя беше направена през 2012-а година с пари от държавата и беше реално първата хубава зала в Пловдив. Тя стана тогава и най-голямата с капацитет от 1037 места, задминавайки "Строител". Волейболната Марица се премести от "Олимпиада" в нея и игра в евротурнирите в съоръжението. Провеждаха се и Европейско до 17 години по волейбол за девойки и първенства по аеробика, бойни спортове и други. Залата е собственост на Пловдивския университет, но рядко вече се използва за състезания и турнири, въпреки че е нова и хубава.
Зала "Дунав"
Старата зала "Дунав" съществува и до днес и в момента в нея тренират шампионите ни по аеробика, които направиха сериозни успехи през годините. Преди две години стартира изграждането на новата зала "Дунав", която е в непосредствена близост до старата. Там обаче строежът се забави много и не е ясно когато най-накрая залата ще бъде открита. Новата зала ще е многофункционална и ще се използва основно от състезателите по аеробика и гимнастика.
Зала "Колодрума"
Най-голямата зала в Пловдив, която беше открита през 2015-а година с капацитет от 6062 седящи места. Съоръжението е първият и единствен покрит колодрум в България, но се използва и за други спортове в залата. Едно от най-големите беше през миналата година - Европейското първенство по волейбол за жени. Залата е общинска, но е на загуба заради липса основно на събития и генерален спонсор. В последните 3 години залата се използва изключително рядко. Основният спорт в нея е свързан с колоезденето, волейболната Марица играе тук мачовете си от Шампионската лига. В рамките на две години волейболната Марица и баскетболният Академик играеха домакинските срещи в залата, но това вече не е факт. През миналата година Академик домакинства в един мач от Балканската лига в "Колодрума" заради липсата на друга свободна зала. Предвид и високият наем на залата рядко спортните клубове може да я използват дори и за тренировка.
Зала "Сила"
Открита през 2017-а година залата се превърна в спасението за пловдивския спорт. В нея се провеждат почти всички спортни събития, а домакинските си срещи два поредни сезона в нея играят баскетболният Академик и волейболните Марица и Локомотив. Провеждат се и първенства и турнири по бойни спортове, фехтовка, танци, аеробика и други. Тя е разделена на две и до началото на тази година се използваха отделно баскетболното и волейболното игрище. Общият капацитет е 1200 места, а от една страна на игрището е 600. От началото на 2022-а година за мачовете се използва само баскетболното игрище, а на него се играят и срещите от волейбола. През миналата и през тази година волейболната Марица стана шампион в съоръжението .
Залите на Спортното училище
Те са основно за тренировки и приемат и мачовете при девойките и юношите по баскетбол и волейбол. Нямат капацитета да бъдат използвани за елитни мачове и турнири.
Залите в училищата
В някои пловдивски училища има не лоши зали, но така или иначе са предназначени да се използват за училищни цели и трудно там могат да се играят мачове за девойки и юноши.
Новата спортна зала
Тази година Община Пловдив ще започне изграждането на две спортни зали за 6 млн. лева в район "Западен". Те ще бъдат за волейбол и баскетбол, като ще имат топла връзка между тях. Първоначалната идея е юношеските гарнитури на пловдивските отбори там да тренират и да провеждат своите мачове от шампионата.
Още от категорията
Страхотната година за българския спорт: 3 олимпийски шампиони, най-добрият щангист в света и още медали от игрите в Париж