С луксозно имение се е сдобил шефът на дирекция "Договаряне и контрол на изпълнението на медицинската, денталната помощ и аптеки" в РЗОК-Пловдив Иван Деспотов, който е в ареста след разкриване на афера за източване на 1 100 000 лева от здравната каса. Въпросният имот се намира в с. Тюркмен, община Брезово.
Четете още: Как се разпределят близо 100 хиляди за ден между четиримата арестувани пловдивчани?
"Преди 2 г. Деспотов купи тук стара къща. Взе я много евтино, сигурно е дал 10-15 хиляди лева. После обаче хвърли доста пари за подобрения. Направи пристройка с баня и тоалетна и вдигна висока ограда около имота", обясняват местните. Според тях началникът от здравната каса е вложил над 50 000 лева. Къщата разполага със "сериозен двор", както се изрази зам.-окръжният прокурор на Пловдив Галин Гавраилов, който е около 5-6 дка. Там е поставена модерна беседка, има дори малък зоопарк с кози и гъски и миниезеро. Ремонтът още не е приключил, показват струпаните строителни материали.
Тюркмен казват, че Деспотов живее в селото от есента м.г. заедно със съпругата си Йорданка, която е медсестра, и двамата им синове. Момчетата са на 15 и 16 г. Всеки ден семейството пътувало по 100 км в двете посоки от Тюркмен до Пловдив и обратно. Деспотови карали две скъпи коли. Едната - нова мазда, бе паркирана пред къщата.
"Културно и възпитано семейство. И съпрузите, и децата винаги поздравяват. Разбрах от медиите, че Иван е арестуван. Шокирана съм. Сигурно се е подвел по чужд акъл", заяви съседката Иванка Атанасова, предава 24часа.
Срещу Иван Деспотов са повдигнати две обвинения - за получаване на 50 000 лева подкуп и за документна измама. Колегата му Влади Манев ще отговаря за същите престъпления. Както вече разследващите обявиха, двамата са участвали в корупционна схема за източване на здравната каса с аптеки фантоми.
Техни съучастници са били собственикът на верига от реални аптеки в Пловдивския регион Николай Александров и социално слабият Йотинов. Последният е бил "бушонът" в схемата, като е управлявал фирмите с виртуалните аптеки. През тях са били изписвани лекарства за пациенти с хепатит С.
На практика се е получавало дублиране на медикаментите, тъй като веднъж за тях са правени заявки в реално съществуващи аптеки. Болните са си ги получавали от тях. Аптеките фантоми само са точели държавни пари.