Водещата световна новина е постигнатото съгласие за прекратяване на огъня между Израел и „Хамас“. То бе оценено от световни лидери като голям пробив за постигане на мир в региона.
Часове след като беше обявено съгласието за примирие, камиони с хуманитарна помощ започнаха да навлизат в ивицата Газа през южната граница с Египет. Споразумението трябва да влезе в сила в неделя, 19 януари.
Какви са възможностите да се постигне нормализация в региона и как ще се възстановят раните от войната споделя в ефира на Euronews журналистът Мохамед Халаф.
„Това, което буди много учудване сред различни наблюдатели е, че същото споразумение беше предложено през месец май милната година на „Хамас“, но те не искаха да го приемат. А сега го приема. Някои анализатори казват, че това е свързано с идването на Тръмп и заплахата, която отправи към „Хамас“, посочи Мохамед Халаф.
„Президентът Байдън също направи големи усилия през тези месеци, но така или иначе последните, откакто беше избран Тръмп, в координацията с неговия екип направиха стъпките към уреждане на този проблем. Последните седмици той изпрати неговия съветник за Близки изток, който отиде в Доха, в Египет. Миналия петък той се е обаждал в Тел Авив и разговарял със съветниците и помощниците на Нетаняху и искал веднага среща“, обясни той.
„Най-важният въпрос е какво ще се случи денят след прекратяването на тази война? Защото първо според споразумението има три етапа. Първият етап е 42 дни. В този етап трябва да бъдат освободени 33 заложници. Срещу тях трябва да има хиляда палестински затворници. Обаче към тях трябва да има още около 110 до 150 палестински с тежки присъди. Тук имаше проблем, който продължава и досега. Затова Натаняху преди малко каза, че все още не са стигнали окончателно до споразумение“, отбеляза Мохамед Халаф.
„Друг важен въпрос е кой ще управлява? И откъде ще имат тези 70 до 100 милиарда за възстановяването“, подчерта той.
Според Мохамед Халаф нещата не са толкова обещаващи, че няма да има конфликти в региона. Може да има успокояване, но той не очаква дори това.