Обединените патриоти настояват вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева да бъде изслушана в парламента заради скандала с предполагаемата намеса на Турция в приемането на Закона за вероизповеданията.
За категоричната намеса на Анкара за поправките в закона се похвали в публична реч външният министър на южната ни съседка Мевлют Чавушоглу. По думите му законопроектът е бил срещу всички основни права и свободи, затова Турция е била принудена да се намеси и да наложи да се внесат промени.
Припомняме ви, че законът за вероизповеданията беше окончателно приет вчера, а с него религиите получават 10-годишен срок да платят задълженията си към държавата. Най-голям е дългът на мюфтийството, което има към 8 млн. борч.
От закона отпадна предложението да се забрани външно финансиране на религиите. Външно министерство вече привика турския посланик у нас, за да даде обяснения, а Захариева отрече да е имало намеса в законидателния процес. Патриотите обаче настояват следващата седмица тя да отговори на всички въпроси на депутатите.
Лидерът на НФСБ Валери Симеонов видя провокация в изказването, но според него тя не е свързана с предстоящите евроизбори у нас. “Това не в за първи път, не е за последен. Постоянно си правят някакви провокации. Не търсете конкретика или цел свързана с изборите. Турската държава по начало си прави такива привокации”, заяви Симеонов.
Той обаче и днес е категоричен, че отхвърлянето вчера на текст в закона за вероизповеданията, който трябваше да забрани финансирането на религиите отвън, е национално предателство.
Лидерът на Атака Волен Сидеров не беше толкова остър. "Това е една много деликатна тема. Под предателство не знам какво има предвид. Това е ненавременен закон, той трябваше да бъде изтеглен", заяви Сидеров.Той обаче беше категоричен, че не трябва да има намеса във вътрешните работи на страната ни отвън и трябва да се вземат дипломатически мерки по случая. Ако беше руски министър, всичко щеше да гърми и възмутени граждани да ходят по улиците, предположи лидерът на Атака.
Макар и да бойкотира парламента, БСП също яхна скандала. "Изявлението на турския министър на външните работи Мевлют Чавушоглу представлява груба намеса във вътрешните работи на България", заяви лидерът на социалистите Корнелия Нинова. И призова главният прокурор да разследва случая, а президентът Румен Радев да наложи вето на Закона за вероизповеданията.
Тя припомни, че в приетия окончателен вариант на текста остава възможността за финансирането им от чужди държави.
Според Нинова разговорите и намесата от страна на турските власти е била многократна, не единична и затова Обединените патриоти следвало да напуснат кабинета.
В същото време ГЕРБ и ДПС дружно отрекоха Турция да е оказвала натиск по Закона за вероизповеданията. Тази категорична позиция заявиха зам-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов и лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ, които са основни вносители. “Категорични не и по никакъв повод не съм чувал позиция на Турция по Закона за вероизповеданията”, заяви Цветанов. Подобна беше и позицията на лидера на ДПС.
“Аз нямам представа да има такава намеса. Доколкото знам в неделя в Турция кма избори. Всички знаем и е факт.Аз ви посочвам един факт”, заяви Карадайъ. По думите на Цветанов финалните текстове са постигнати в разговори с всички вероизповедания. “В политиката всеки има свобода да прави своите изказвания и да бъде чут от своите избиратели”, заяви Цветанов по повод изявленията на външният министър на южната ни съседка Мевлют Чавушоглу.
Вторият в ГЕРБ отказа да коментира искането на БСП президентът да наложи вето на закона за вероизповеданията. “Не ми се говори и не искам да влизам в тази полемика. Не знам как можеш да зовеш за вето при положение, че не си заявил позиция по този закон”, каза Цветанов.
Още от категорията
Лидерът на СДС: Държим Борисов да е премиер, търси се най-добрият за животоспасяваща операция