Първият вот на недоверие в новата българска история бе реализиран с падането на правителството на Кирил Петков. 123 народни представители гласуваха „за” свалянето на политическо доверие от кабинета, а 116 бяха „против”. Единственият „пробив”, който от ПП направиха в опозицията не бяха депутатите от ИТН, а един народен представител от ДПС – Рамадан Аталай. Той обаче заяви, че му е отчел неправилно вота.
Коментарите след падането на кабинета бяха разнопосочни. Премиерът в оставка Кирил Петков бе единственият, който смяташе, че има голям шанс да се състави нов кабинет в рамките на 47-ото Народно събрание. Той заяви, че няма да говори с други лидери и партии от опозицията, а с „отделни независими депутати”. Съпредседателят на ПП Асен Василев обаче бе на мнение, че по-скоро ще има нови избори, отколкото кабинет в този парламент.
Останалите две формации в коалицията – ДБ и БСП също заявиха, че са готови за избори, но трябва да се направи всичко възможно да се продължи политиката на промяна на този кабинет.
От ГЕРБ, които бяха вносители на вота на недоверие, казаха, че този вот в логично следствие на политиката на правителството ,което се проваля в редица сфери. От втората формация заявиха, че ще върнат мандата, ако бъде получен такъв.
Другите опозиционни партии също заявиха, че се готвят за избори.
Покрай вота на недоверие, темата за Северна Македония и френското предложение, също се засили. Още сутринта Бойко Борисов заяви, че ГЕРБ – СДС ще го подкрепи, а ДПС го внесе в парламента още преди вота на недоверие.
Какво следва оттук нататък?
С гласувания вот на недоверие правителството се счита, че вече е в оставка. Така президентът Румен Радев трябва да започне процедурата по връчването на мандата. Първата партия, която ще го получи е „Продължаваме промяната”. Ако в рамките на 7 дни те не излъчат кандидат-премиер и проектокабинет, трябва да го върнат на държавния глава. След това той се дава на втората партия – ГЕРБ, които заявиха, че ще го върнат. Третият избор е по преценка на президента и няма ограничението от 1 седмица, но вероятно той също няма да се бави, ако ПП не направят кабинет.
При свършването на процедурата – президента трябва да разпусне Народното събрание и да назначи служебен кабинет. Изборите пък трябва да бъдат до 2 месеца от последното действие на президента. Много зависи, кога ще се случи това, тъй като предстои актуализация на бюджета и процедурата може да е проточи повече от месец. Очаква се най-ранната дата за нови избори да е края на септември.