Щом БСП са решили да печелят позитиви с темата за субсидиите – нека да видим как може да се прави политически модел с 1 лв. Това каза пред журналисти финансовият министър Владислав Горанов, минути след като премиерът Бойко Борисов внесе законопроект за смъкването на парите на партиите от 11 лева на 1 лев за глас.
"Винаги сме защитавали тезата, че партиите трябва да имат разумен и предвидим начин на финансиране, че да не изпадат в зависимости. Очевидно обаче политическата система е незряла и много лесно с популистки ходове можеш да обърнеш обществените настроения срещу модела", обясни Горанов.
"И след като колегите от БСП решават точно с тази тема да печелят позитиви, ние ще им предложим тази възможност. Винаги като министър на финансите съм защитавал, че партийните субсидии трябва да бъдат достатъчни, така че партиите да бъдат относително независими, да могат да финансират структурите си и определени политически действия", допълни той.
"Но щом един референдум показа подобно настроение в българското общество, след като ние като политици успяваме да ги настроим срещу нас, нека да видим как може да се прави политически модел с 1 лв.", коментира Горанов.
Горанов обясни, че след намаляването на субсидиите на партиите на 1 лв. за глас от 1 юли, икономията в бюджета за 2019 г. ще бъде около 16 млн. лв.
"Колегите от БСП не намериха никакъв по-смислен повод да се върнат в парламента от това да си намалят субсидиите – добре, ще ги намалим. Вече е входирано в парламента изменение в Закона за бюджета за 2019 г., с което от 1 юли годишният размер на субсидията за всеки действителен глас се определя в размер на 1 лв.", каза още той.
Горанов обясни, че теоретично икономиите за бюджета биха възлезли на около 16-18 млн. лв. за 2019 г., а на база на резултатите от последните избори, сега около 3 млн. лв. ще получават годишно партиите.
Във връзка с темата за данъка върху книгите, финансовият министър обясни, че дори и да се намали или падне данъкът върху книгите, цената за крайния потребител няма да се промени.
Снимка: БГНЕС