Жена е припаднала рано тази сутрин в Панира в Пловдив, където продължава обработването на бюлетините от 16 и 17 РИК.
Медицинска помощ е оказана на 71-годишна жена, която вече е добре, прибрала се е в дома си.
„Хората спят по столовете. С високо кръвно съм и ми казаха да се прибирам, защото ми прилоша. Няма въздух в помещението. Сега пуснаха вентилацията”, разказа Руска Иванова.
Към този час остават повече от 100 избирателни секции, които тепърва трябва да се обработят в РИК 16, същата е картинката и в съседната палата, където се предават протоколи от областта.
Един от големите проблеми е , че има много сгрешени протоколи в Пловдив.
Обработката в РИК 16 върви бавно и се очаква да приключи най-рано около обяд.
"Секционните избирателни комисии се оказаха затруднени от протокола, който трябваше да попълнят. Повече от 90 процента от протоколите са пълни с грешки, налага се корекция, което ни забавя", заяви пред БНТ председателят на РИК 16.
Жена е припаднала и в София.
Към 07.00 ч. в НДК остават още около 200 СИК. В 24 МИР чакат още 110 секции. В 25 МИР остават 72 Секционни избирателни комисии.
„30-годишна жена е припаднала в НДК. Тя е с ниско кръвно. Успяхме да я стабилизираме и е изпратена у дома”, обясни д-р Кировски.
ПП-ДБ изпревариха ГЕРБ в Пловдив, броенето продължава
В Бургас изборните книжа се предават в Спортна зала „Бойчо Брънзов”. Към 06.00 ч. все още има автобуси, които чакат пред сградата.
И там забавянето е дошло от това, че протоколът трябва да събира двата вида гласуване. Заснемането и показването на бюлетините по време на броенето е минало нормално, споделиха чакащи представители на СИК.
„От 01.30 ч. сме тук. В 06.00 ч. влязохме. Не знам какво се случва. Предполагам е от смесеното гласуване, защото на предишните избори бързо и лесно приключихме до полунощ”, разказа представител на секционна комисия пред Нова телевизия.
„Може би става въпрос за сгрешени протоколи. Смесеното броене ни затрудни” добави друг представител.
Според председателя на РИК-Бургас Михаил Хаджиянев причината за опашките е небрежност на Секционните избирателни комисии. Той настоя за професионална администрация, която да участва в изборите.
„Такива протоколи не бях виждал никога. Много трудно мога да опиша качеството им. Голяма небрежност. Заради по-високото възнаграждение се включиха всякакви хора, които не се справят. Трябва да има подготвени председатели и секретари във всяка секция”, обясни Хаджиянев. И допълни, че един от членовете на СИК е бил пиян и е изведен принудително от залата.
Ситуацията в Кърджали е сходна с останалите градове. От РИК обясниха, че почти във всеки протокол има грешки.
В Плевен също има много чакащи представители на СИК. Там е направена организация с номера, за да се знае кой след кого е.
Сгрешени протоколи има и в концертната зала в Стара Загора, където се предават изборните книжа.
„Най-честата грешка е ненанасяне на гласовете без префенерция. Все пак не всички протоколи са объркани и тази година положението е по-добро”, обясни председателят на РИК в града Теодора Крумова.
В Благоевград представителите на СИК изчакват в автобуси в парк „Македония” преди да стигнат до залата.